Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Markety i jarmarki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 09:00
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Audio
Market w Nepalu
Market w NepaluFoto: Pixabay.com

- Wiem, że moge kogoś ugościć. Market jest odpowiednikiem tego, co kiedyś było okazjonalne, ale bardzo ważne społecznie - jarmarku. Na jarmarkach ludzie się spotykali, wymieniali nie tylko produktami, ale przede wszystkim wieściami. Bronisław Malinowski pisał kiedyś, że wymiana handlowa to bardzo ważny rytuał nawet w najbardziej egzotycznych społeczeństwach - tłumaczyła prof. Zadrożyńska.

Wszędzie, nawet w najdalszych miejscach market to nie tylko zaopatrzenie się w produkty, to także potwierdzenie pokojowych wobec siebie zamiarów i chęci współpracy społecznej.

Czy markety to tylko popkultura? Jak ma się handel do świętości? Jak przebiega wymiana handlowa w różnych częściach świata? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 5.05.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Kultura wiejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 09:00
- Wieś i miasto w potocznym rozumieniu wiążą się z dychotomią co do bogactwa ich kultury. Przekonanie o wsi jako sferze, gdzie nie ma kultury, nadal pokutuje w języku - opowiadała dr Ewa Klekot. 
rozwiń zwiń