X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Kultura wiejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 09:00
Wieś i miasto w potocznym rozumieniu wiążą się z dychotomią co do bogactwa ich kultury. Przekonanie o wsi jako sferze, gdzie nie ma kultury, nadal pokutuje w języku. 
Audio
  • Czym się różni kultura miejska od wiejskiej? Tłumaczy dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki)
(zdjęcie  ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Hrach Hovhannisyan/shutterstock.com

Mieszkańca wsi nazywa się na przykład chamem, a "wiejski" ma czasem oznaczać "prymitywny". W języku też, jak tłumaczyła etnograf, dr Ewa Klekot, kryje się dwuznaczność dotycząca kultury: - Słowo to ma dwa podstawowe znaczenia: jest kultura kulturalna, która nam hierarchizuje rzeczywistość, i kultura kulturowa, która zwraca uwagę na zróżnicowanie grup ludzkich.

Kulturę kulturalną zwykle utożsamiamy z miastem, bo tam są teatry, opery itd., traktując ją opozycyjnie do wsi, gdzie takich instytucji kultury nie ma.

A tymczasem, jak opowiadała dr Klekot, wiejska kultura jest po prostu inna, odrębna. Jej zdefiniowanie wzięło się z potrzeby, żeby nie pozostawać tylko z kulturą kulturalną i żeby spojrzeć na wieś jako całość. - Takie było źródło zainteresowania pierwszych ludowznawców, którzy w wieku XVIII - czasie modernizacji, rozwoju - zaczęli patrzeć w kierunku wsi jako obszaru cennego: pokazującego korzenie, źrodła dawnych tradycji, archaiczność.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 9.06.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Noc Kupały, czyli pochwała życia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:00
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? 
rozwiń zwiń