Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Maria Gałka z Orłowin

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:50
Wystarczyło, że raz usłyszała piosenkę i już ją pamiętała. Pani Maria to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci folkloru regionu Świętokrzyskiego. W audycji przedstawiliśmy pieśni pochodzące z płyty "Śpiewa Maria Gałka" na której prezentowane są głównie tzw. "śpiwy" lub "chłopy" - melodie trójmiarowe typu mazurkowego. Artystka zna też wiele pieśni obyczajowych, którymi bardzo chętnie się dzieli, śpiewając.
Audio
  • Maria Gałka z Orłowin prezentuje pieśni regionu świętokrzyskiego (Jedynka/Muzyczna podroż po Polsce Adama Struga)
Maria Gałka z Orłowin
Maria Gałka z OrłowinFoto: Kuba Borysiak

Płyta "Śpiewa Maria Gałka" zawiera nagrania powstałe w naturalnych warunkach obejścia domowego. Tętni w nich życie codzienne, słychać krzątanie się przy kuchni, żywe reakcje słuchaczy na przyśpiewki czy pomruki burzy. Urodzona w 1948 roku Maria Gałka mieszka w ostatnim domu pozostałym po wsi Orłowiny w Świętokrzyskiem, skąd większość mieszkańców przeniosła się na żyźniejsze ziemie pod Opatowem.

Pani Maria zaśpiewała kilka przepięknych starych pieśni ze swojego regionu; "Chodziła dziewczyna po zielonym sadku", "Drobne liście na kapuście", "Jechali furmani fura za furami" i inne. Nagrania pochodzą z płyty "Śpiewa Maria Gałka" wydanej przez Warszawski Dom Tańca.

***

Tytuł audycjiMuzyczna podróż po Polsce Adama Struga

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 13.40

gs