X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Maria Gałka z Orłowin

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:50
Wystarczyło, że raz usłyszała piosenkę i już ją pamiętała. Pani Maria to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci folkloru regionu Świętokrzyskiego. W audycji przedstawiliśmy pieśni pochodzące z płyty "Śpiewa Maria Gałka" na której prezentowane są głównie tzw. "śpiwy" lub "chłopy" - melodie trójmiarowe typu mazurkowego. Artystka zna też wiele pieśni obyczajowych, którymi bardzo chętnie się dzieli, śpiewając.
Audio
  • Maria Gałka z Orłowin prezentuje pieśni regionu świętokrzyskiego (Jedynka/Muzyczna podroż po Polsce Adama Struga)
Maria Gałka z Orłowin
Maria Gałka z OrłowinFoto: Kuba Borysiak

Płyta "Śpiewa Maria Gałka" zawiera nagrania powstałe w naturalnych warunkach obejścia domowego. Tętni w nich życie codzienne, słychać krzątanie się przy kuchni, żywe reakcje słuchaczy na przyśpiewki czy pomruki burzy. Urodzona w 1948 roku Maria Gałka mieszka w ostatnim domu pozostałym po wsi Orłowiny w Świętokrzyskiem, skąd większość mieszkańców przeniosła się na żyźniejsze ziemie pod Opatowem.

Pani Maria zaśpiewała kilka przepięknych starych pieśni ze swojego regionu; "Chodziła dziewczyna po zielonym sadku", "Drobne liście na kapuście", "Jechali furmani fura za furami" i inne. Nagrania pochodzą z płyty "Śpiewa Maria Gałka" wydanej przez Warszawski Dom Tańca.

***

Tytuł audycjiMuzyczna podróż po Polsce Adama Struga

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 13.40

gs