RCKL

Człowiek i zieleń. Odwieczny związek dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:26
Materiał? Ludzie i rośliny. Efekt? Wywiady, sesje fotograficzne, zielniki, film i przede wszystkim rozprawa doktorska poświęcona nietypowemu, ale jednocześnie naturalnemu oczywistemu tematowi relacji człowieka z roślinnością. Na Podolu Wschodnim zbadała je dr Iwa Kołodziejska.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/jonathansautter

Posłuchaj
17:47 [ PR2]PR2 (mp3) 20 czerwiec 2020 09_33_04 Iwa kołodziejska.mp3 Rozmowa z dr Iwą Kołodziejską (Poranek Dwójki)

Badaczka właśnie obroniła etnograficzną rozprawę doktorską "Praktykowanie wiedzy o roślinach na Podolu wschodnim. Studium etnobiologiczne relacji ludzi i roślin", choć swoją pracę badawczą na początku wiązała z biologią. W audycji opowiadała o odwiecznych i jakże ciekawych związkach świata człowieka i flory. - To, co mnie najbardziej interesowało, to praca w terenie, wyjazdy. A my też niewątpliwie częścią przyrody jesteśmy. 

Zielniki mentalne są wszystkimi roślinami ważnymi dla danej osoby. Są w ciałach, w świadomości, są też zbiorami roślin. To także średniowieczne herbarze, z praktyką zastosowania. Umożliwiają spojrzenie na ogrom relacji, które ludzie z roślinami mają - tłumaczyła badaczka. Zielniki także w formie zasuszonych roślin stanowiły część jej dokumentacji. W przyrodzie, która jest wszędzie, zarówno na wsi, jak i w lesie, w ogródkach, sklepie, szukała śladów fundamentalnych relacji człowieka z otoczeniem.

W audycji słuchaliśmy także kolejnych odcinków naszych stałych cykli: "Historii polskiego folku" i "Cudowytwórców", zaprosiliśmy także na wydarzenia organizowane przez nowo otwarte Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, przenieśliśmy się do Piwnicznej, gdzie Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej rusza ze specjalnym projektem filmowym prezentującym rzekę Poprad oraz słuchaliśmy rozmowy z muzykiem Xabierem Diazem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dr Iwa Kołodziejska (antropolożka), Gabriela Gajdzińska (Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej)

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 7.00

at

Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa