Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tradycyjna muzyka Greków pontyjskich

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 17:00
Nad Morzem Czarnym Grecy zaczęli osiedlać się już w starożytności. Samych siebie nazywali Pontami, a krainę przez siebie zamieszkiwaną - królestwem Pontu. Im poświęciliśmy audycję "Folk Express".
Audio
  • Tradycyjna muzyka Greków pontyjskich (Dwójka/Folk Express)
Freski na ścianach świątyni Mądrości Bożej w Trabzonie, mieście z wieloma pozostałościami kultury pontyjskiej
Freski na ścianach świątyni Mądrości Bożej w Trabzonie, mieście z wieloma pozostałościami kultury pontyjskiejFoto: Shutterstock.com/Herakles Kritikos

Królestwo Pontu obejmowało nadmorskie tereny Kapadocji i ciągnęło się na wschód prawie do gruzińskiego obecnie Batumi. W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Jej przedstawiciele zachowują go m.in. w pieśniach. 

W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Zachowują go m.in. w pieśniach. Choć ich melodie są wypadkową tradycyjnej muzyki Greków, czarnomorskich Turków (tzw. Karadeniz) i kaukaskich Lazów, język pontyjski pozwala im na zachowanie narodowej tożsamości. Muzyka pontyjska przybiera często formę śpiewanych eposów z towarzyszeniem smyczkowej liry (tzw. pontyjskiej, a przez Turków nazywanej karadeniz kemençe), ważnym jej elementem są również tańce. 

W "Folk Expressie" zaprezentowaliśmy utwory wybitnych greckich śpiewaków, m.in.: Stathisa Nikolaidisa i Alexisa Parcharidisa.

Czym różni się lira turecka od greckiej? Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 15.30

 gs/at