X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Tradycyjna muzyka Greków pontyjskich

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 17:00
Nad Morzem Czarnym Grecy zaczęli osiedlać się już w starożytności. Samych siebie nazywali Pontami, a krainę przez siebie zamieszkiwaną - królestwem Pontu. Im poświęciliśmy audycję "Folk Express".
Audio
  • Tradycyjna muzyka Greków pontyjskich (Dwójka/Folk Express)
Freski na ścianach świątyni Mądrości Bożej w Trabzonie, mieście z wieloma pozostałościami kultury pontyjskiej
Freski na ścianach świątyni Mądrości Bożej w Trabzonie, mieście z wieloma pozostałościami kultury pontyjskiejFoto: Shutterstock.com/Herakles Kritikos

Królestwo Pontu obejmowało nadmorskie tereny Kapadocji i ciągnęło się na wschód prawie do gruzińskiego obecnie Batumi. W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Jej przedstawiciele zachowują go m.in. w pieśniach. 

W latach 20. i 30. z powodu wojen i konfliktów etnicznych wielu pontyjskich Greków udało się na emigrację. Dziś tereny te wchodzą w skład Republiki Tureckiej, jednak wciąż mieszka tam niewielka pontyjska społeczność, posługująca się tradycyjnym dialektem. Zachowują go m.in. w pieśniach. Choć ich melodie są wypadkową tradycyjnej muzyki Greków, czarnomorskich Turków (tzw. Karadeniz) i kaukaskich Lazów, język pontyjski pozwala im na zachowanie narodowej tożsamości. Muzyka pontyjska przybiera często formę śpiewanych eposów z towarzyszeniem smyczkowej liry (tzw. pontyjskiej, a przez Turków nazywanej karadeniz kemençe), ważnym jej elementem są również tańce. 

W "Folk Expressie" zaprezentowaliśmy utwory wybitnych greckich śpiewaków, m.in.: Stathisa Nikolaidisa i Alexisa Parcharidisa.

Czym różni się lira turecka od greckiej? Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 15.30

 gs/at