Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzyczne tradycje Kosowa i Metohiji

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 08:00
W audycji "Folk Ekspress" przyjrzeliśmy się skomplikowanej historii Kosowa i Metohiji i jej wpływowi na muzykę tego regionu.
Audio
  • Muzyczne tradycje Kosowa i Metohiji (Dwójka/Folk Express)
Kosowo
KosowoFoto: Pixabay

Mieszkańców Kosowa zwykło się nazywać Kosowarami, jednak większość z nich określa się jako Albańczycy, w dużej mniejszości zaś jako Serbowie. To także regiony zamieszkiwane przez mniejszości etniczne, głównie Romów i Aszkalów.

Od dawien dawna Kosowo jest regionem sporów, przyznają się do niego zarówno Albańczycy, jak i Serbowie. Teren ten jest zamieszkiwany głównie przez Albańczyków, według najnowszych statystyk mieszka ich tam około 90. procent całej ludności, ale największe prawa do Kosowa przyznają sobie Serbowie.

W 1389 roku odbyła się Bitwa na Kosowym Polu, w której wojska osmańskie pokonały serbskiego księcia. Obie strony poniosły duże straty. Bitwa i wydarzenia z nią związane stały się jednym z głównych tematów serbskiej poezji ludowej, trafiły także do literatury i mitu kształtującego świadomość narodową Serbów. Do dziś mit ten jest czynnikiem generującym główne wydarzenia konfliktu serbsko-albańskiego.

Na kawalu w audycji zagrali Milos Nikolic i Boyan Stankovic. Hasan Hassanis zagrał na albańskim instrumencie chifteli. Pojawili się Dervish Shaqa, a także Trio Zajazi wywodzące się ze społeczności kosowskich Albańczyków.

 Zapraszamy do odsłuchania ekspresyjnych pieśni kosowskich.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 15.30

gs/at