X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Muzyczne tradycje Kosowa i Metohiji

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 08:00
W audycji "Folk Ekspress" przyjrzeliśmy się skomplikowanej historii Kosowa i Metohiji i jej wpływowi na muzykę tego regionu.
Audio
  • Muzyczne tradycje Kosowa i Metohiji (Dwójka/Folk Express)
Kosowo
KosowoFoto: Pixabay

Mieszkańców Kosowa zwykło się nazywać Kosowarami, jednak większość z nich określa się jako Albańczycy, w dużej mniejszości zaś jako Serbowie. To także regiony zamieszkiwane przez mniejszości etniczne, głównie Romów i Aszkalów.

Od dawien dawna Kosowo jest regionem sporów, przyznają się do niego zarówno Albańczycy, jak i Serbowie. Teren ten jest zamieszkiwany głównie przez Albańczyków, według najnowszych statystyk mieszka ich tam około 90. procent całej ludności, ale największe prawa do Kosowa przyznają sobie Serbowie.

W 1389 roku odbyła się Bitwa na Kosowym Polu, w której wojska osmańskie pokonały serbskiego księcia. Obie strony poniosły duże straty. Bitwa i wydarzenia z nią związane stały się jednym z głównych tematów serbskiej poezji ludowej, trafiły także do literatury i mitu kształtującego świadomość narodową Serbów. Do dziś mit ten jest czynnikiem generującym główne wydarzenia konfliktu serbsko-albańskiego.

Na kawalu w audycji zagrali Milos Nikolic i Boyan Stankovic. Hasan Hassanis zagrał na albańskim instrumencie chifteli. Pojawili się Dervish Shaqa, a także Trio Zajazi wywodzące się ze społeczności kosowskich Albańczyków.

 Zapraszamy do odsłuchania ekspresyjnych pieśni kosowskich.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 15.30

gs/at