X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Wenezuelska gorączka złota

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:00
Tym razem "FolkExpress" podążył za poprzedzającą go audycją "Na Dachu Świata", w której mowa była o Wenezueli. Przyjrzeliśmy się charakterystycznym dla tego kraju stylom muzycznym, m.in. joropo i llanero.
Audio
  • Jak na wenezuelską muzykę wpłynęła XIX-wieczna gorączka złota (Dwójka/Folk Express)
Wenezuelscy muzycy uliczni
Wenezuelscy muzycy uliczniFoto: Pixabay

Sprawdziliśmy też jak na wenezuelską muzykę wpłynęła XIX-wieczna gorączka złota, tradycje innych karaibskich krajów oraz jak brzmi dźwięk uwielbianych przez Wenezuelczyków instrumentów - cuatro, bandola i arpa.

Skąd wzięło się calypso w Wenezueli? Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Trynidadu i Tobago, a także inni karaibscy wyspiarze, zaczęli migrować do Wenezueli, do miasta El Callao, żeby pracować w kopalniach złota. Przywieźli ze sobą swoją muzykę – calypso. Z El Callao zaczęła się ona rozprzestrzeniać po innych częściach kraju. Dziś ta muzyka jest mieszanką gatunków karaibskich i wenezuelskich, śpiewana jest po hiszpańsku lub angielsku i wiąże się głównie z okresem karnawału.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 15.30

gs