Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzyka ujgurska kontra chiński rząd

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 06:30
W "Folk Expressie" przyjrzeliśmy się ujgurskiej muzyce, która jak się okazuje, bywa również pretekstem do dyskryminacji.   
Audio
  • Prześladowana muzyka ujgurska (Dwójka/Folk Express)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W poprzedzającej "Folk Express" "Światowej niedzieli" poruszyliśmy temat Tybetu. Magda Tejchma poświęciła jednak swą uwagę innemu ważnemu i spornemu autonomicznemu regionowi Chińskiej Republiki Ludowej.

Region Xinjiang zamieszkiwany jest przez Ujgurów, ludność pochodzenia tureckiego, w przeważającej większości wyznających Islam, a kulturą zbliżonych do ludów Azji Centralnej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy o Ujgurach i Xinjiangu zrobiło się nieco głośniej, za sprawą nagłośnienia polityki chińskiego rządu, prześladującej tę mniejszość. 

Czym jest podstawa ujgurskiej muzyki: On Iki Muqam? ​Kim są śpiewacy Abdurehim Heyit (przebywający obecnie w chińskim więzieniu o zaostrzonym rygorze) i Ömärjan Alim? O czym jest mowa w tekstach pieśni poety Abdurehima Ötküra? Jaki jest związek Ujgurów z Turkami, ludami tureckimi i ich muzyką? Dlaczego właściwie Ujgurzy są w Chinach prześladowani i jaką rolę odgrywają w tym pieśniarze? 

O  tym wszystkim można posłuchać naszej audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 15.30

gs