Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zbigniew Butryn

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:30
„Instrumentem, który mnie prowadzi przeszło dwadzieścia lat jest właśnie suka. Myślę, że do tej pory nie do końca odkryta. Ponieważ nie ma oryginału, wszystko jest tu oparte na domysłach”.
Audio
  • Zbigniew Butryn laureatem Nagrody "Muzyka Źródeł" 2021! (Dwójka/Źródła)
Zbigniew Butryn
Zbigniew ButrynFoto: Kuba Borysiak

Zbigniew Butryn - ur. 1952 w Janowie Lubelskim, twórca instrumentów, basista, skrzypek i suczysta, założyciel Szkoły Suki Biłgorajskiej.

Usłyszawszy o suce od redaktora Mariana Domańskiego z Polskiego Radia, pierwszy, prototypowy egzemplarz tego instrumentu zbudował w 1993 roku na podstawie obrazka na znaczku pocztowym.

Jako jedyny podjął się zadania rekonstrukcji gry na suce biłgorajskiej z perspektywy właściwej niegdysiejszym użytkownikom tego instrumentu, czyli z perspektywy muzykantów wiejskich i wędrownych. Rekonstrukcję tę potraktował jako proces - dzieło swojego życia. Zbudował już wiele egzemplarzy instrumentu, nieustannie je poprawiając i udoskonalając. Jako lutnik-amator wykonał w sumie kilkadziesiąt instrumentów - suk, basów, bębnów, skrzypiec ludowych. Korzystając ze swoich kilkunastoletnich doświadczeń, prowadzi Pracownię Instrumentów Ludowych i Szkołę Suk Biłgorajskiej w Szklarni k. Janowa Lubelskiego.


Zbigniew Butryn i jego szkoła suki biłgorajskiej

Przez wiele lat grał na basach w słynnej Kapeli Dudków ze Zdziłowic, której nagrania stanowią pokaźny zbiór w archiwum Polskiego Radia. 

Jest cenionym pedagogiem, popularyzuje grę na suce wśród młodzieży, występuje z nią często podczas konkursu Duży-Mały na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. 

 

Czytaj także

Z wizytą w szkole suki biłgorajskiej w Janowie Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:00
- Suka jest instrumentem, który prowadzi mnie przez życie od 20 lat i wciąż nie do końca jest przeze mnie odkryta – mówił w "Źródłach" Zbigniew Butryn, budowniczy instrumentów muzycznych.  
rozwiń zwiń