Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Anna Chuda

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:00
Biskupizna zachwyca krajobrazem, muzyką, gwarą, zwyczajami, pieśniami, a także strojami. Anna Chuda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tamtejszych artystek ludowych, przybliżająca kulturę regionu młodemu pokoleniu.
Audio
  • Anna Chuda laureatką Nagrody Muzyka Źródeł 2020 (Dwójka/Źródła)
Anna Chuda, laureatka Nagrody Muzyka Źródeł 2020.
Anna Chuda, laureatka Nagrody Muzyka Źródeł 2020.Foto: Kuba Borysiak PR

Roman_Wojciechowski663.jpg
Roman Wojciechowski: Ludową muzykę trzeba czuć! Nie da się jej zagrać z nut, trzeba wyssać z mlekiem matki!

Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej "Muzyka Źródeł" przyznawana jest od 2013 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się: Bronisława Chmielowska, Jan Kmita, Zofia Warych, Czesław Węglarz, zespół Gołcunecki, Stanisław Głaz, Wiesława Gromadzka, Anna Andruszkiewicz, Tadeusz Jedynak, Maria Bienias, Tadeusz Kubiak, Janina Chmiel, Zdzisław Marczuk, Marianna Bączek. 

Anna Chuda urodziła się w roku 1946 w Posadowie w gminie Krobia. Reprezentuje mikroregion Wielkopolski zwany Biskupizną. Jest mistrzynią śpiewu ludowego, gawędziarką i tancerką, posługuje się piękną gwarą biskupiańską. Jej repertuar tradycyjnych pieśni weselnych, dożynkowych, obyczajowych, kołysanek i przyśpiewek to kilkaset cennych melodii.

- Tu zawsze ludzie otaczali się muzyką, było dużo zabaw na świeżym powietrzu, wieczorki taneczne, katarzynki, niesopusty, czyli przeglądy grup kolędniczych. Zabawy zaczynało się od wiwata, takiej bardzo szybkiej polki, potem był przodek i siber - mówiła o regionalnych zwyczajach artystka, która jest skarbnicą wiedzy na temat regionu. Szczególnie bliskie są jej tematy wyjątkowego biskupiańskiego stroju, wielkopolskich tańców ludowych oraz śpiewu, tworzy oracje weselne oraz gawędy w gwarze ludowej. Bardzo często angażuje się w projekty edukacyjne, prowadzi warsztaty śpiewacze, doradza młodszym artystom ludowym, prowadzi dziecięce i  młodzieżowe zespoły ludowe. Jest także częstym gościem na wielu festiwalach, na które zabiera swoje młode uczennice, chętnie dzieląc się swoją wiedzą. Wielokrotna laureatka Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

>>>KOPKA. SYMBOL TRADYCJI MIESZKAŃCÓW BISKUPIZNY>>>

Na przestrzeni ostatnich lat była bohaterką wielu audycji poświęconych tradycji Biskupizny na antenach Programu 1 i Programu 2 Polskiego Radia. W archiwach PR znajduje się jej wiele nagrań tradycyjnych pieśni. 


Anna Chuda, w środku. Anna Chuda w stroju biskupiańskim, w środku.

W skład wielkopolskiej Biskupizny wchodzi trzynaście miejscowości, Krobia to jej serce. Dziś miasteczko zamieszkiwane jest przez nieco ponad cztery tysiące osób, ale w średniowieczu cieszyło się sławą jednego z najbardziej zamożnych grodów w Polsce. Jako najmniejszy mikroregion w Polsce w 2017 roku Biskupizna znalazła się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To zasługa charakterystycznej kultury, zwyczajów, kuchni, gwary, muzyki, a przede wszystkim strojów - mężczyźni noszą wysokie buty, czarne kapelusze i marynarki w kolorze biskupich ornatów, kobiety – kopki, czyli fantazyjne czepce, krochmalone kryzy, bogato wyszywane fartuchy, spódnic o kilku warstwach i korale. Tajniki kobiecego stroju biskupiańskiego przybliża też Anna Chuda.


Czytaj także

Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Bronisława Chmielowska i Jan Kmita - oto para wybitnych, zasłużonych dla kultury polskiej artystów ludowych, którzy w tym roku uhonorowani zostali nagrodą.
rozwiń zwiń