X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Janusz Prusinowski Trio, "Po kolana w niebie"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:15
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2013.
Janusz Prusinowski Trio, Po kolana w niebie
Janusz Prusinowski Trio, "Po kolana w niebie"Foto: mat. pras.

"Są nieba „gdzieś – kiedyś”, ale są też „tu i teraz” – można do nich czasem (przez zbieg okoliczności) wpaść: po kostki, po kolana, po uszy. Gramy i śpiewamy o doświadczaniu nieba stopami – o znalezieniu się w niebie dzięki sile ciążenia. Poszukujemy w muzyce instrumentalnej, w tańcach, w skalach i barwach instrumentów, w wyznaniach zawartych w przyśpiewkach. Do udziału w nagraniach zaprosiliśmy wybitną wiejska śpiewaczkę z Galek Rusinowskich, naszą mistrzynię Marię Siwiec. Myślę, że wiejscy mistrzowie, od których ten język otrzymaliśmy, wiedzą, co to niebo. Sięgamy również do poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore. Poeci marzyli, żeby ich pieśni trafiły pod strzechy. My też – spod strzechy – marzymy. Doświadczenie nieba w różnych postaciach jest jedną z substancji poezji. Mam nadzieję, że drobne i niedoskonałe odblaski nieba zawarte na niniejszej płycie zainspirują Was do tego, byście rytmicznie stawiali stopy na ziemi, a zarazem śmiało spoglądali w górę", pisał w przedmowie do albumu Janusz Prusinowski.


Janusz Prusinowski Janusz Prusinowski

Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu argumentowali:

"Ze wszystkich 10 płyt ta najbardziej i najciekawiej zwraca się w stronę dziedzictwa polskiej muzyki ludowej. Większość muzyki JP Trio pochodzi z tradycyjnych źródeł. Jeden z utworów został zaczerpnięty z kolekcji Oskara Kolberga. Kilka kolejnych zespół przejął od starych mistrzów, takich jak Maria Siwiec, Marian Lipiec, Anna Koperkowa czy Kazimierz Meto. Ten album jest swoistą lekcją na temat ogromnej różnorodności mazurków o rozmaitych tempach i akcentach. Ale nie chodzi w nim tylko o imitowanie przeszłości. JP Trio stworzyło żywą muzykę do tańca, która jednocześnie jest zakorzeniona w tradycji. Muzycy rozszerzyli instrumentarium o flet, klarnet i trąbkę. Teraz w zespole gra pięciu stałych członków. Ich repertuar także się rozszerzył i zawiera obecnie utwory pisane do wierszy Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore’a. Ta płyta jest mocnym wyrażeniem wiary w siłę tradycyjnej polskiej kultury" (tłum. Natalia Janota). Simon Broughton, red. naczelny magazynu "Songlines" 

"Mam do nich słabość: do ciągłego bujania skrzypiec, chropowatych dęciaków, „chodzonego” rubata basu. Tu dodatkowo jeszcze słuchamy korzennego głosu Marii Siwiec, śpiewaczki z Gałek Rusinowskich. W rodzimą tradycję zespół wkłada spontaniczność oraz nieprzewidywalność i rozsadza ją. Ta na pierwszy rzut ucha „dźwiękowa niechlujność” jest doskonale przygotowana i wyreżyserowana. Wszystko pozostaje pod pełną kontrolą. Prusinowski & Co nie tylko doskonale „weszli” w środek naszej kultury wiejskiego muzykowania, ale potrafili także zachować swoje własne brzmienie i styl. I to pozostaje ich największym atutem", Jacek Hawryluk

"Niewątpliwie najbardziej bliska brzmieniowo tradycji ludowej płyta spośród trzech wybranych przeze mnie do grona laureatów. Trzeci album Janusz Prusowski Trio przynosi, jak i poprzednie, piękne aranżacje melodii ludowych, które artyści zbierają często u samych źródeł, od wciąż żyjących muzyków ludowych. W ich muzyce słychać staranność (szczególnie w grze Janusza na skrzypcach) w oddaniu charakteru i stylów wykonawczych muzyków Polski Centralnej. Na płycie kilku gości, m.in.: znakomita śpiewaczka ludowa Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa. Janusz Prusinowski, zarzekający się od lat że nie wykonuje muzyki folkowej, tym razem sięgnął także po teksty poetów – Tuwima, Norwida i Tagor’a. Niewątpliwie wielu fanów znajdzie nastrojowo wykonana „Moja piesń”, dla mnie jednak najlepszą kompozycją na płycie pozostaje wspaniały i dostojny Mazurek Skarga", Kuba Borysiak 

Spis utworów

 1. Po kolana w niebie
 2. Mazurek Ciarkowskiego
 3. Wyrywasy Marysi
 4. Równy Kretowicza
 5. Oj, taradom
 6. Król i Królowa
 7. Mazurek pod ścianą
 8. Za las chłopcy
 9. Mazurek o miłości
 10. Owczarek Kubiaka
 11. Moja pieśń
 12. Mazurek na Piechotę
 13. Persyjan 14. Lubelski z Kolberga
 14. Musiałas ty dziewczę co umieć
 15. Koziołek
 16. Polka ZZ
 17. Mazurek “Skarga”

Skład zespołu

 • Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia, cymbały
 • Michał Żak – flety drewniane, szalamaja, klarnet
 • Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, drugie skrzypce
 • Piotr Zgorzelski – basy, kontrabas, tenor
 • Szczepan Pospieszalski – trąbka

Gościnnie

 • Maria Siwiec – śpiew

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Kulturysta - Janusz Prusinowski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 11:40
Skrzypek, lirnik, kompozytor i organizator. Założyciel Janusz Prusinowski Trio.Uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego.Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant”.Inicjator i dyrektor programowy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Kompania

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 14:46
Koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2018
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Trio, "Mazurki"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 12:20
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2008.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Trio, "Serce"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:37
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2010. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Kompania, "Po śladach"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 15:00
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018.
rozwiń zwiń