Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Maniucha i Ksawery, "Oj borom, borom"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:51
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2017.
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

"Oj borom, borom. Improwizacje poleskie" to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są wiosenne, weselne i miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Nowogradem Wołyńskim, zasłyszane opowieści, bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga.

Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas - jako równorzędni jej narratorzy.

Przewodniczący jury konkursu Folkowego na XIX Festiwalu Nowa Tradycja Olo Walicki o muzyce Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego napisał: "Duet głosu i kontrabasu to rzadkie połączenie. To odważny i śmiały ruch, żeby w tak małym składzie przygotować materiał koncertowy. Muzykom udało się to dzięki dojrzałości, zachowaniu minimalizmu oraz niebywałej precyzji wykonawczej. Mam na myśli nie tylko warstwę warsztatową, ale również odniesienia stylistyczne, kreowaną przez duet estetykę, głęboką znajomość źródeł, świadomość, do czego artyści się odnoszą, co z czym chcą połączyć. Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu".

Maniucha i Ksawery na Muzycznej Scenie Tradycji 


Maniuch i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu. Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński otrzymali pierwsze miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską w kategorii Soliści Wokaliści (2015) oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na XIX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2016). 

MANIUCHA BIKONT
Wokalistka, muzyczka, antropolożka, doktorantka wydziału Artes Liberales (UW), uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego w katedrze etnomuzykologii w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa (2010/2011).
Wokalistka zespołów: Dziczka, Z lasu, Niewte, Gęba. W kapeli Tęgie Chłopy śpiewa i gra na tubie. Współpracuje z Kompanią Janusza Prusinowskiego i innymi grupami wykonującymi muzykę tradycyjną in crudo. Współpracuje z muzykami jazzowymi i awangardowymi, jak: Ksawery Wójciński, Assaf Talmudi, Shay Tsabari, Rafael Rogiński, Ilia Saytanov.

KSAWERY WÓJCIŃSKI
Kontrabasista i kompozytor, wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy.

Spis utworów

  1. Oj borom, borom
  2. Oj hore, hore...
  3. Maty syna porodyła...
  4. Letiły husy...
  5. Petriwka...
  6. Oddała mene...
  7. Buła oseń chołodna...
  8. Oj ty diwczyno...
  9. Uże Misza na dwori...
  10. Oj tam u poli...
  11. Oj daj Boże do weczora...

Skład zespołu

  • Maniucha Bikont - śpiew
  • Ksawery Wójciński - kontrabas

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Maniucha i Ksawery (Warszawa)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:35
Maniucha Bikont – śpiew Ksawery Wójciński – kontrabas
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maniucha i Ksawery. Polesie w improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 12:00
- "Oj borom, borom" to tytuł naszej debiutanckiej płyty, którą zarejestrowaliśmy w studiu Polskiego Radia, a teraz chcemy wydać. Całkowicie po swojemu - zapowiada Maniucha Bikont z duetu Maniucha i Ksawery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oj borom, borom…" - Maniucha i Ksawery

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 17:00
rozwiń zwiń