Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Transatlantyk i "Młynka kręci"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 11:00
"Młynka kręci" zespołu Transatlantyk to płyta, która zajęła drugie miejsce w radiowym konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023. Za płytą stoi wiele inspiracji, jedną z których jest rodzinna historia, a jej bohaterem są... wileńskie cymbały!
Audio
Transatlantyk na Lublin Jazz Festiwal 2023.
Transatlantyk na Lublin Jazz Festiwal 2023.Foto: Magdalena Wójcik / mat. pras.

W audycji "Na pograniczach" rozmowa z laureatem drugiego miejsca w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 - Michałem Żakiem z zespołu Transatlantyk za płytę "Młynka kręci". Muzyk opowiadał o głównej inspiracji do płyty - wileńskich cymbałach jego dziadka, Jana Czarneckiego. 

Stolarz mi zrobił cymbały i uczył mnie grać. Miałem dwanaście lat. W naszej wiosce, w cerkwi były odpusty! Zjeżdżali się muzykanci z wielu wiosek! Było wesoło! Grali oberki, walczyki… Przeważnie u nas mieli akordeony, ruskie Bajany. Były też cymbały czy trąbki i bębenek! – mówił Jan Czarnecki w archiwalnym nagraniu. W 1943, naziści spalili wieś Czarneckiego, uciekając z terenów Wileńszczyzny. Wraz z wioską, znikła muzyka, spłonęło wszystko. Sam Czarnecki miał zostać wywieziony na Syberię, jednak udało mu się uciec. Co wydarzyło się później? 


Jan Czarnecki Jan Czarnecki

Do tego zaproszenie na wydarzenie "Pogranicza. Tygiel kultur czy beczka prochu?". To konferencja, na którą w weekend zaprasza Koło Naukowe Historyków UW i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W programie: tematyka pogranicza, terenów przygranicznych, występujących tam zjawisk oraz procesów w ujęciu historycznym.


***

Tytuł audycji: "Na pograniczach" 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska 

Data emisji: 20.04.2024

Godzina emisji: 18.10