Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jak się mówi na Kujawach?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:52
Kujawy to kraina historyczna leżąca na Pojezierzu Wielkopolskim w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Graniczy z innymi terenami wielkopolskimi, Pomorzem Gdańskim i Mazwoszem. Ma charakterystyczne cechy gwarowe.
Audio
Krajobraz Kujaw.
Krajobraz Kujaw.Foto: Shutterstock.com

Typowe cechy gwarowe regionu to wymawianie 're-' zamiast 'ra-', jak w słowach grenica, rerytas - zamiast form granica, rerytas.

Panuje tam też silna tendencja do labializacji, czyli dodawania spółgłosek przed nagłosowymi samogłoskami, jak w wyrazach: łoczy, łogień, łociec. Często na zasadzie hiperpoprawności towarzyszy temu mechanizm odwrotny: mówienie 'gowa', 'chop', 'okieć'.

Oprócz tego na Kujawach chętnie dodaje się w wymowie jotę, np. w imieniu Jagnieszka. Jakie jeszcze ciekawe cechy ma gwara kujawska? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Słowianek

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: dr Ewelina Kwapień

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: folklor
Czytaj także

Wprowadzenie do "Słowianka", przewodnika po polskich gwarach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Na terenie Polski można wyróżnić cztery zespoły dialektalne: wielkopolski, małopolski, mazowieki i śląski, do tego Kaszuby i Ziemie Odzyskane i dawne tereny pruskie - mówiła w pierwszym odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bandzie psiakny dzian". Tajniki gwary kurpiowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 09:00
- Kurpie należa do grupy obszarów dialektu maziowieckiego, stąd występuje tam mazurzenie i nieudźwięczniająca fonetyka międzywyrazowa - mówiła w drugim odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń