X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Maria Stosik i haft kaszubski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 10:00
Istnieje kilka szkół haftu kaszubskiego, wyróżniają się m.in. haft pucki, żukowski, wdzydzki, kociewski, słupski, tucholski, borowiacki, wejherowski i czepcowy. Opowiadała o tym w audycji „Cudowytwórcy” hafciarka z Gdańska, Maria Stosik.
Audio
  • O hafcie kaszubskim opowiadała hafciarka z Gdańska, Maria Stosik (Dwójka/Cudowytwórcy)
Haft i ceramika kaszubska.
Haft i ceramika kaszubska.Foto: Ze zbiorów NAC

Haft pomału wraca do łask. Jeśli ktoś chce zacząć haftować musi być dokładnym, cierpliwym i mieć do tego zamiłowanie, liczy się wykonanie, kompozycja i układanie nitek.

- Moja rodzina jest bardzo utalentowana plastycznie, uczyłam się od cioci i mamy. Teraz mamy już teczki z wzorami haftów do kupienia, haftować jest dzięki temu dużo łatwiej, można się wzorować - mówiła hafciarka z Gdańska, Maria Stosik. - Nitki przeciągać można na tamborku, można to robić ręcznie, jednak większe elementy łatwiej wykonać na tamborku.

Struktura kolorystyczna haftu kaszubskiego składa się z pięciu kolorów: niebieskiego w trzech odcieniach – od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy, czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego.

Dominują w zdobnictwie kaszubskim motywy bratków, chabrów, dzwonków, goździków, koniczynek, lilii, niezapominajek i róż zaczerpniętych z okolicznej przyrody. Jedną z kompozycji wiodących haftu jest element "Drzewa Życia" o nieskomplikowanym układzie gałęzi, które nie mogą się krzyżować i przeplatać, nawiązującej do prostych i przejrzystych zasad życia ludzkiego.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Cudowytwórcy

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Gość: Maria Stosik (hafciarka z Gdańska)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 8.50

gs


Czytaj także

Wojciech Kojs z Podhala: do wszystkiego dochodzę na zasadzie prób i błędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Spinkarstwo to zawód ginący. Duże, podhalańskie centra spinkarskie istniały kiedyś w Bukowinie, żyło też kilku wytwórców koło Nowego Bystrego. Czy przekazali oni dalej tę tradycję? O tym słuchaliśmy w audycji.
rozwiń zwiń