Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Z wizytą w pszczelim domu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 14:18
- Znajomy mojej mamy zaproponował, że zaprosi mnie do pasieki. Na początku trochę mnie to zaintrygowało, zacząłem chodzić tam coraz częściej. W wieku 17 lat postanowiłem, że chciałbym związać się z pszczelarstwem - mówił w "Cudowytwórcach" Wojciech Kotlicki.
Audio
  • Wojciech Kotlicki tłumaczy tajniki pszczelarstwa (Dwójka/Cudowytwórcy)
Pszczoły z pasieki Wojciecha Kotlickiego.
Pszczoły z pasieki Wojciecha Kotlickiego.Foto: Patrycja Zisch PR

Jak tłumaczył gość spotkania, zanim ludzie zaczęli zajmować się bartnictwem, prowadzili po prostu polowania na pszczoły. - Wyszukiwali w lasach czy jamach rojów pszczół i wyciągali miód, nie dbając o to, co stanie się z owadami. Dopiero potem przeszli do bardziej racjonalnej gospodarki pszczelarskiej i zaczęli inaczej korzystać z pracy pszczół. Tak powstało pszczelarstwo.

Wojciech Kotlicki swój pierwszy rój dostał, mając 18 lat. - Kiedy postanowiłem, że zajmę się pszczelarstwem, zacząłem chodzić na naukę do pszczelarza - mówił, opowiadając przy tym, na czym polega ta praca, ile pszczół może zamieszkiwać pasiekę, na czym polega zbieranie innych oprócz miodu produktów pszczelich i radził, co trzeba zrobić, aby pszczoły pszczelarza nie żądliły. 

***

Tytuł audycji: Cudowytwórcy

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Gość: Wojciech Kotlicki (pszczelarz)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 8.50

at