Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Krzyżak lub krzyżok

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 10:00
Jak już zdążyliście zauważyć, szczególnie w przypadku tańca nazwa ma znaczenie i nie jest przypadkowa. Z jednej strony wskazywać może na pochodzenie danej formy tanecznej, z drugiej zaś na sposób wykonania lub charakter ruchu. Czasem jest początkiem związanej z nią przyśpiewki. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia

W przypadku krzyżaka lub krzyżoka jego nazwa pochodzi od ustawienia czterech par na czterech rogach kwadratu i poruszania się po jego przekątnych, czyli "na krzyż".

Według niektórych znawców krzyżak jest wiejską adaptacją salonowego contredansa, którego bliższym krewnym jest znane przede wszystkim na terenach zamieszkałych niegdyś przez drobną szlachtę contro. Inni uważają, że to różne formy wiejskiego krzyżaka były prototypem dworskich tańców figurowych. Dziś trudno stwierdzić, czy krzyżak to angielski coutry dance (taniec wiejski) czy francuski contredanse (taniec naprzeciw).

Przyjął się na dobre i w Polsce. Znany był na Mazowszu Podlasiu i  Podkarpaciu, Małopolsce i na Ślasku.  O szczegółach opowiadał Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf i kierownik artystyczny ZPiT "Kurpie Zielone" i grupy tanecznej "Woda na Młyn".

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 8.50