Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tango dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:49
Taniec o metrum parzystym, dwie czwarte, tempo powolne, charakter sentymentalno-nastrojowy. W latach 20. XX wieku, jak opowiadał nam w audycji Piotr Zgorzelski, podniesiony z melodii popularnej do rangi sztuki muzycznej.
Audio
Para tańczy tango.
Para tańczy tango.Foto: POLONA

Tango narodziło się w połowie XIX wieku w regionie Rio de la Plata w Ameryce Południowej, za sprawą pożenienia ze sobą kultur afrykańskich niewolników, europejskich emigrantów oraz ludności miejscowej. 

Na początku XX wieku dotarło do Europy, wywołując skrajne emocje: od zachwytu po olbrzymią falę krytyki. Czemu? Oczywiście za jego "wyuzdanie i bezwstydność". Z jednej strony kompozytorzy i poeci zaczęli pisać tanga na potęgę, z drugiej strony narzekano "wszystko się tanży, co żyje". Fala krytyki nie ominęła oczywiście Polski.

Na polskim gruncie tango zagościło za sprawą Edwarda Kuryłły w 1913 roku, który wniósł je na scenę operetkową Teatru Nowości. Popularności tanga sprzyjały odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz rozwijający się rynek płytowy. 

W Polsce tango miało inny styl niż w jego ojczyźnie. Był sentymentalny. Złożyło się na niego to, jak tańczyli baletmistrze i nieliczne szkoły tańca, ale przede wszystkim bywalcy nocnych lokali. Postawa tancerzy podobna była jak przy walczykach czy fokstrotach, nieco nawiązując do tańca na sposób tradycyjny, na trzy sposoby: na raz, dwa na raz i trzy na raz.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Piotr Zgorzelski

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 8.50