Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tańce Wileńszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:00
Kresy Wschodnie to ziemie rozciągnięte miedzy Wilnem i Lwowem. Był to swoisty tygiel kulturowy, gdyż ziemie zamieszkiwała ludność polska, rosyjska, ukraińska, żydowska, litewska, niemiecka, czeska, rumuńska czy tatarska...
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Pierwszych Krokach" Piotr Zgorzelski mówił o 3 tańcach niemających polskiego rodowodu, ale z chęcią wykonywanych przez Polaków na Wileńszczyźnie. Były to: padespan, kozak i kadryl.

Padespan czy padespaniec to wiejska wersja podpatrzonego na dworach tańca z przełomu wieków XIX i XX. Po II wojnie światowej przesiedleńcy z Wileńszczyzny przywieźli go na tereny Suwalszczyzny i Mazur. Jego melodia zawarta jest w metrum "na trzy", przypomina walczyka. Sekwencję ujętą w 16 taktów powtarza się póki gra muzyka.

Kozaka tańczy się w trzy osoby. To taniec w metrum parzystym. Obserwując tancerzy odnosi się wrażenie, że ruch został zaczerpnięty z fechtunku szablą. Wcześniej był wykonywany jedynie przez mężczyzn, obecnie tańczą go i dziewczęta.

Kadryl był szalenie popularny w całej XIX-wiecznej Europie, a wywodzi się z angielskiego kontredansa. Na Wileńszczyznę spłynął prawdopodobnie z Petersburga. Do zatańczenia go potrzebnych było 4, 8 lub 12 par, a skomplikowany charakter narzucał tańczenie kadryla w 5 osobnych częściach.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Piotr Zgorzelski

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 8.50