Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Malarskie wizje Alfreda Długosza

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 09:00
- Znam takich przykładów naprawdę chyba kilkaset, gdzie twórczość pełni rolę kompensacyjną, ratuje człowieka przed klęską - zaczął swoje wspomnienie o rzeźbiarzu Alfredzie Długoszu prof. Aleksander Jackowski.
Audio
  • Aleksander Jackowski wspomina Alfreda Długosza (Dwójka/Wielcy naiwni)
Wystawa malarstwa Alfreda Długosza w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów
Wystawa malarstwa Alfreda Długosza w Galerii Sztuki Dwór KarwacjanówFoto: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Alfred Długosz urodził się w Krzeszowicach w 1877 roku, pochodził z rodziny naftowców, ale z powodu alergii na ropę musiał przerwać rodzinną tradycję pracy w przemyśle naftowym. Ukończył prawo. Pracował w Wiedniu i we Lwowie. Do Gorlic przeniósł się w 1940 roku, będąc już na emeryturze. Malował i rzeźbił. Zmarł w 1972 roku w Gorlicach. 

- Ludzie dochodzą do momentu, gdzie kończy się ich praca zawodowa, pozostają samotni w życiu, a ono jeszcze trwa. Jeśli mogą, tworzą sobie świat zastępczy - powiedział Aleksander Jackowski, jako przykład podając właśnie Długosza. 

Alfred Długosz przez całe życie pracował zawodowo, a w czasie wakacji chodził w góry. - Były dla niego niesłychanie ważne. Już po emeryturze, mając 81 lat, jedzie pożegnać się z górami, do Zakopanego. Patrzy na Giewont i nagle  przestraszył się, że już go więcej nie zobaczy. Poleciał na Krupówki po brystol i coś do rysowania - mówił o jego początkach Jackowski. 

Dopiero po osiemdziesiątce zaczęła się jego kariera malarska, pracował do śmierci, do 97. roku życia. Namalował około 3 tys. obrazów, miał 23 wystawy indywidualne, 170 odczytów o sztuce, a przed śmiercią poprosił Aleksandra Jackowskiego o zaopiekowanie się jego spuścizną. 

- "Miałem szczęśliwe życie, ja byłem malarzem", powiedział mi, i myślę, że to kwintesencja tego wszystkiego. Nieistotne, czy był znakomitym malarzem, już samo życie człowieka jest też często dziełem sztuki - powiedział w archiwalnym nagraniu Jackowski.

Prace artysty można oglądać na wystawie w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów.

***

Tytuł audycjiWielcy naiwni

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 8.50


Czytaj także

Józef Sobota

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:00
W cyklu "Wielcy naiwni" zapraszamy Państwa do wsi Regut koło Otwocka, na spotkanie z rzeźbiarzem Józefem Sobotą. O mistycznych snach tego wiejskiego artysty oraz o tym, dlaczego wymieniał on cukierki na pijawki, opowiada w archiwalnym nagraniu Aleksander Jackowski - etnograf i znawca sztuki ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja zadziwienia światem: Józef Chełmowski

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:00
Na wsi istnieli ludzie, których interesowały rzeczy niezwykłe. Interesowali się dawnymi wierzeniami, chcieli fruwać. Bardzo wielu ludzi chciało poznać tajemnicę świata. Takim człowiekiem jest Józef Chełmowski – człowiek z pogranicza dawnej kultury ludowej i pasji zadziwienia światem.
rozwiń zwiń