Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Bydło, najlepsi przyjaciele człowieka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:00
Najlepsi przyjaciele człowieka, towarzysze, pomocnicy, a w dawnych czasach – często jedyna gwarancja przeżycia. Tym były i nadal są dla nas zwierzęta. Choć dziś już do czynienia mamy raczej tylko z psami czy kotami, to kiedyś człowieka otaczały gęsi, sarny, kaczki, krowy i całe mnóstwo innych stworzeń, dzięki którym mógł żyć. 
Audio
Bydło, rysunek autorstwa Kazimierza Przerwy-Tetmajera
Bydło, rysunek autorstwa Kazimierza Przerwy-TetmajeraFoto: Polona

W najnowszym odcinku cyklu "Źródłosłów" zaglądamy więc do świata fauny, aby posłuchać o symbolice i znaczeniach bydła. Objaśnia nam to językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak.

- Nazwa "bydło" ma związek z bogactwem, ale znaczenie wyrazu zmieniało się na przestrzeni stuleci. Początkowo oznaczała tyle co miejsce pobytu, zamieszkania. W staropolszczyźnie "bydlenie" znaczyło mieszkanie, "bydliciel" to mieszkaniec. Później ewoluowało i znaczyło tyle co stan, posiadanie, sprzęt domowy, a w końcu - zwierzęta gospodarskie, a ściślej: majątek w bydle - opowiadała badaczka.

Tak więc dawniej bydło było postrzegane jako coś cennego. Nie ma co się dziwić, bo stanowiło najcenniejsze zwierzęta rogate, czyli krowy, byki, woły i cielęta. Stąd wziął się też wyraz "dobytek". Z tą kategoryzacją związaną z majątkiem łączy się też określenie "chudoba". - Początkowo znaczyło ono tyle co ubóstwo, nędza mizeryja, potem także mienie ubogiego, i w końcu ubogi majątek chłopski w bydle. Witold Cienkowski uznał tę nazwę za nazwę tabuistyczną, która miała wprowadzić złe duchy w błąd, aby bydło gospodarza nie padło ofiarą demonów. 

Dzisiaj wyraz "bydło" kojarzymy przede wszystkim pejoratywnie, co odnosi się do symbolicznej opozycji człowiek - zwierzę. Bydło to nieludzie, jeśli ktoś jest bydlakiem czy żyje jak bydło, to jest nierozumny, niemoralny, zepsuty. Obraz bydła jest więc ambiwalentny, bo z jednej strony jest to coś bardzo cennego, a z drugiej - niemoralne. Co ciekawe, patronem bydła jest św. Mikołaj i wiąże się z nim mnóstwo ciekawych legend i opowiastek. 

***

Tytuł audycji: Źródłosłów

Opowiadała: dr Olga Kielak

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 8.50