Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Drëszë

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 01:00
Drëszë (j. kaszubski: przyjaciele) to trójmiejska trójka przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej i tradycyjnej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych.
Audio
Dresze w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022
Dresze w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022Foto: Danuta Naugolnyk

 Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska- wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad).

Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj - związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którą głownie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia i rangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzez uwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojej muzyce ponadczasowego wyrazu.


SKŁAD:

Joanna Gostkowska – śpiew, gęśle gdańskie,

Michał Mantaj – akordeon, śpiew,

Hubert Połoniewicz – baraban, gęśle gdańskie, śpiew,