Historia

Mayflower i ojcowie pielgrzymi

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 06:00
- Z osadników na "Mayflower" wywodzi się dzisiejsza elita amerykańska - mówił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Pierwsi osadnicy w Ameryce. Archiwalna audycja Polskiego Radia z 01.07.1976.
Mayflower w Plymouth Harbor, obraz autorstwa William Halsall, źr. Wikimedia Commonsdp
„Mayflower” w Plymouth Harbor, obraz autorstwa William Halsall, źr. Wikimedia Commons/dp

11 listopada 1620, osadnicy płynący do brzegów Nowego Świata na statku "Mayflower" podpisali Mayflower compact – dokument, który zawierał zasady życia i pracy w nowej kolonii.

Spośród 102 przebywających na statku osadników, umowę podpisało 41 osób (wszyscy mężczyźni).

Purytanie byli radykalnym ruchem religijnym, który za cel stawiał sobie oczyszczenie Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie. Z czasem coraz bardziej zaczęli separować się od anglikanizmu. Czekały ich za to ciężkie represje ze strony władzy, dlatego postanowili przenieść się do słynących z tolerancji Niderlandów. Do opuszczenia dzisiejszej Holandii zmusiła ich trudna sytuacja ekonomiczna. Purytanie postanowili szukać szczęścia w Nowym Świecie.

Po dwóch miesiącach trudów podróży przez ocean w grupie zaczęło dochodzić do konfliktów. Aby uniknąć rozłamów, Purytanie postanowili podpisać porozumienie, na mocy którego zobowiązywali się do wspólnej pracy na rzecz społeczności. Kolonistów-sygnotariuszy umowy nazywa się "ojcami pielgrzymami".

Mayflower compact do dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych dokumentów w historii USA. W powszechnej świadomości Amerykanów stanowi zapowiedź i podwaliny ducha wspólnoty, równości i braterstwa, czyli idei, które miały stać się kamieniem węgielnym budowy Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj audycji poświęconej pierwszym osadnikom w Ameryce Północnej.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jamestown - Smith, Pocahontas i … Polacy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 05:30
20 grudnia 1606 roku trzy angielskie statki z osadnikami wypłynęły w stronę Nowego Świata. Pół roku później, w Wirginii, rozpoczęły żeglugę w górę rzeki James. Ta ekspedycja zaowocowała założeniem pierwszej stałej osady w Ameryce Północnej - Jamestown.
rozwiń zwiń