X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wyspa Bożego Narodzenia - mały punkt na mapie świata

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 00:02
- Na tej wyspie jest dużo śniegu, jest zimno i jest tam bardzo dużo choinek - tak Wyspę Bożego Narodzenia wyobrażają sobie dzieci. Posłuchaj, jak naprawdę wygląda miejsce, które odkrył Brytyjczyk, kpt. William Mynos.
Audio
  • Opowieść o Wyspie Bożego Narodzenia - wyobrażenia dzieci, wspomnienia podróżnika Marka Bogatka oraz geografa Andrzeja Bonasewicza. Aud. Barbary Grębeckiej i Zbigniewa Targosza (1980)
Wyspa Bożego Narodzenia.
Wyspa Bożego Narodzenia.Foto: Wikimedia Commons/cc/flickr. Źr. DIAC

- Wylądowaliśmy na tej wyspie późną nocą. Było zupełnie czarno, nie było widać ani gwiazd, ani Księżyca – opowiadał w 1980 roku inżynier Marek Bogatek, podróżnik w audycji Barbary Grębeckiej i Zbigniewa Targosza na temat Wyspy Bożego Narodzenia.


Brown Noddy Anous, jeden z gatunków ptaków mających siedlisko na wyspie. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Duncan Wright
Brown Noddy Anous, jeden z gatunków ptaków mających siedlisko na wyspie. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Duncan Wright

Marek Bogatek pożeglował kiedyś w tamte strony, bo jak mówił, bardzo chciał spędzić Boże Narodzenie właśnie w tym miejscu. 24 grudnia 1978 zapisał w swym dzienniku podróży:

"Wigilia, jakże inna niż ta, o której marzyłem. Kiwało bezlitośnie, jedzenie w ogóle nie było w głowie a słońce paliło jak licho". Ale to właśnie te święta, spędzone na Wyspie Bożego Narodzenia utkwiły gościowi audycji najbardziej w pamięci.


Ptaki Sula Sula występujące na Wyspie Bożego Narodzenia. Wikimedia Common/dp. Źr.: U.S. Fish and Wildlife Service
Ptaki Sula Sula występujące na Wyspie Bożego Narodzenia. Wikimedia Common/dp. Źr.: U.S. Fish and Wildlife Service

Wyspa Bożego Narodzenia położona jest na Oceanie Indyjskim, między Indonezją a Australią. Stolicą terytorium jest Flying Fish Cove, zwane czasami również The Settlement, czyli po prostu osiedle. Wyspa stanowi wierzchołek, wysokiej na ok. 5000 m, podmorskiej góry. Jest nieduża, zajmuje ok. 135 km².

- Wyspa położona jest w strefie równikowej - mówił drugi gość audycji, geograf Andrzej Bonasewicz . - Jest pochodzenia wulkanicznego.

Zapewne z tego powodu nazywa się ją "czarną". Ludzie, którzy tu się osiedlili zajmują się głównie eksploatacją fosforytów.

Klimat Wyspy Bożego Narodzenia w niczym nie przypomina opisów przedstawionych w programie przez dzieci. Panują tu tropikalne temperatury, jest duża wilgotność. Większość wyspy pokrywa wilgotny las równikowy, a 63% jej powierzchni zostało objęte ochroną jako Christmas Island National Park.

Zanim wyspę odkryli Europejczycy, nikt na tym terytorium nie mieszkał. Po raz pierwszy dopłynął w to miejsce w 1615 roku brytyjski kapitan John Milward z Kompanii Wschodnioindyjskiej, ale odkrycie to poszło w zapomnienie. Dlatego za oficjalna datę odkrycia wyspy przyjmuje się 25 grudnia 1643, kiedy to do jej wybrzeży dotarł inny Brytyjczyk, kpt. William Mynos. I to on nadał wyspie taką właśnie nazwę. Nietrudno domyślić się dlaczego. Posłuchaj.

bs