Historia

Warren Harding. Prezydent wątpliwej moralności

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:30
Członek Ku Klux Klanu, niestroniący od alkoholu i prawdopodobnie zdradzający żonę. Czy w sferze działalności publicznej Harding był równie kontrowersyjny, co w życiu prywatnym?
Warren G. Harding, fot. Harris  Ewing, źr. Wikimedia Commonsdp
Warren G. Harding, fot. Harris & Ewing, źr. Wikimedia Commons/dp

2 listopada 1920 roku Warren Harding został wybrany 29. prezydentem USA. Uznawany jest za jednego z najgorszych prezydentów w historii Ameryki.

Wygrał twarzą i chwytliwymi hasłami

Polityczną karierę rozpoczął jako senator stanu Ohio. Nabrała ona tempa w 1912 roku, kiedy na konwencji Partii Republikańskiej wysunął kandydaturę Williama Tafta na prezydenta. Sam o miejsce w Białym Domu zawalczył 8 lat później.

- Wybory roku 1920 były niezwykle ważne z kilku powodów. Po pierwsze decydowały się losy reform zwanych progresywnymi, realizowanych od czasów Theodore'a Roosevelta. Drugi powód to to, że wybory roku 1920 były plebiscytem popularności idei udziału Stanów Zjednoczonych w polityce światowej - mówił prof. Krzysztof Michałek w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". – Harding prezentował chwytliwe dla wielu Amerykanów hasło powrotu do normalności.

Owa "normalność" miała polegać na stopniowym wygaszaniu reform oraz powrocie do polityki izolacjonizmu. Chwytliwe hasła trafiły do społeczeństwa amerykańskiego zmęczonego ciężarami ponoszonymi w związku z udziałem kraju w I wojnie światowej. Hardingowi pomogła też jego nienaganna aparycja.

- Były to pierwsze wybory, w których wygląd kandydata odegrał pewną rolę – wyjaśniał historyk.

Prezydentura skandali

Prezydentura Hardinga upłynęła w atmosferze skandali. Najważniejszy z nich, nazwany aferą Teapot Dome dotyczył wydzierżawienia przez sekretarza zasobów wewnętrznych rezerw ropy,należących do marynarki, prywatnym spółkom naftowym po najniższej cenie i bez przetargu.

Korupcja szerząca się wśród najwyższych kręgów władzy nie była jedynym źródłem kontrowersji. Również życie prywatne prezydenta pełne było nieczystych spraw.

- Było tajemnicą poliszynela, że Harding, który wypowiadał się nie tylko za wprowadzeniem, ale egzekwowaniem prohibicji, sam popijał – mowił prof. Krzysztof Michałek.

Skandalem były też rewelacje Nan Britton, która utrzymywała, że prezydent zdradzał z nią żonę i był ojcem jej dziecka.

Jasną stroną prezydentury Warrena Hardinga było ograniczenie deficytu budżetowego, który powstał w Stanach Zjednoczonych po I wojnie światowej, oraz przeprowadzenie konferencji waszyngtońskiej. Czego dotyczyły jej ustalenia? Posłuchaj audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku"


Posłuchaj
29:32 warren harding.mp3 Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona Warrenowi Hardingowi. (PR, 1.03.1998)

 

bm


Czytaj także

Bill Clinton – prezydentura w cieniu skandali

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 05:30
Romans prezydenta Billa Clintona z asystentką Monicą Lewinsky zwrócił oczy całego świata w stronę Białego Domu. Chociaż prezydent prawie stracił stanowisko, to paradoksalnie "afera rozporkowa" tylko zwiększyła jego popularność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent Richard Nixon. W cieniu afery Watergate

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:35
Jego kariera pełna była wzlotów i upadków. Rządził w czasach zimnej wojny i musiał podejmować  niełatwe decyzje, na które nie odważyli się jego poprzednicy. Większość jego zasług przysłoniła jednak zła sława afery Watergate. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń