X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Puchar Gordona Bennetta w Polskich rękach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 06:00
Przed II wojną światową Polska była baloniarską potęgą. Znajdowaliśmy się w elitarnym gronie trzech państw – obok Belgii i USA – które zdobyły Puchar Gordona Bennetta na własność.
Audio
  • Audycja Bogusława Czajkowskiego z cyklu "Ślady przeszłości" zawierająca archiwalne nagrania głosów Zbigniewa Burzyńskiego i Sławomira Makaruka. (PR, 12.03.1988)
Piloci balonowi kapitan Zbigniew Burzyński (z prawej) i porucznik Władysław Wysocki przed lotem balomem Polonia II, 1935, źr. NAC
Piloci balonowi kapitan Zbigniew Burzyński (z prawej) i porucznik Władysław Wysocki przed lotem balomem "Polonia II", 1935, źr. NAC

80 lat temu, 15 września 1935, polska załoga balonowa w składzie Zbigniew Burzyński i Władysław Wysocki, zwyciężyła po raz trzeci w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Tym samym zdobyła trofeum na własność.

- Końcówka lotu była fantastyczna, manewrowaliśmy resztkami balastu - wspominał Zbigniew Burzyński w audycji z cyklu "Ślady przeszłości". Posłuchaj wspomnień mistrza.

Międzynarodowe zawody balonowe o Puchar Gordona Bennetta były jednymi z najbardziej prestiżowych rywalizacji baloniarskich. Polska wzięła w nich udział po raz pierwszy w 1932 roku. Wystawiliśmy wówczas dwie załogi, które zdobyły kolejno 4 i 6 lokatę.

Pierwsze zwycięstwo wywalczyli dla Polski rok później w Chicago Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Zgodnie z zasadami zawody odbywały się w kraju tryumfatorów poprzedniej edycji. W Warszawie w 1934 roku ponownie zwyciężyli Polacy – Hynkowi partnerował wówczas Władysław Pomaski. Rok później po laur zwycięstwa sięgnęła ekipa Burzyński-Wysocki.

W latach 1936-37 najlepsze polskie załogi zajmowały drugą lokatę. Puchar udało się zdobyć ponownie na zawodach w Belgii ekipie w składzie: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Planowana we Lwowie kolejna edycja nigdy się nie odbyła – trzy dni przed datą rozpoczęcia rywalizacji, 1 września 1939, Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.

Kolejne zawody odbyły się dopiero w 1987 roku w Paryżu. Polska ekipa w składzie Stefan Makné, Ireneusz Cieślak oddała najlepszy hołd polskim tradycjom baloniarskim, zdobywając pierwsze miejsce. Było to jak do tej pory ostatnie zwycięstwo Polaków w zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żwirko i Wigura - tragiczna śmierć asów polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:00
Pilot i konstruktor, dwaj słynni pasjonaci lotnictwa, zwycięzcy międzynarodowych zawodów. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli 11 września 1932 roku w katastrofie lotniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Hynek - mistrz sportów balonowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 06:00
61 lat temu, 8 września 1958 roku, w katastrofie balonu w Szatarpach koło Kościerzyny zginął mjr Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Posłuchaj mistrza lotów balonowych w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń