Historia

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1455 lat temu, 13 listopada 565 roku zmarł Justynian I Wielki, władca Cesarstwa Biznatyjskiego. Chłopski syn z Ilirii przez blisko czterdzieści lat rządził imperium, z którym żadne państwo ówczesnego świata nie mogło się równać.

Obok niego na tronie zasiadała kobieta o dwuznacznej przeszłości. W młodości aktorka i kurtyzana odznaczała się wyjątkową urodą i bystrym umysłem. Justynian ulegał jej wpływom, godząc się na jej czynny udział w rządach.

Posłuchaj
25:55 justynian i teodora___f 31358_tr_0-0_11638572f2d26ed3[00].mp3 Justynian i Teodora - audycja z cyklu "Anegdoty i fakty". (PR, 02.12.1984) 

Gdy Justynian obejmował tron cesarski w 527 roku, jego państwo targane było niepokojami. Ludzie wznosili się na szczyty władzy i upadali zależnie od kaprysu panującego. Wiele ugrupowań zabiegało o łaskę monarchy, a ten wiele roszczeń musiał zaspokajać.

Justynian_Zaraza.jpg
Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

Justynian postępował inaczej. Latami obserwował i dobierał ludzi. Nie przywiązywał wagi do wysokiego urodzenia i pozycji społecznej. Szukał ludzi uzdolnionych, pozbawionych osobistych ambicji. Oni zaś byli przy nim długie lata.

Wraz z nim mieli zrealizować wielką ideę naprawienia błędów minionego stulecia i odbudowy Cesarstwa. Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.

W latach 528-534 stworzył swoje największe dzieło. Komisja złożona z prawników i uczonych spisała "Kodeks Justyniana". Fundamentalne praca usystematyzowała i unowocześniła prawo rzymskie.

W cesarstwie nie brakowało też problemów. W 532 roku mieszkańcy, domagając się obniżenia podatków, wzniecili powstanie krwawo stłumione przez dowódcę armii Belizariusza. Zginęło ok. 30 tysięcy ludzi. Blisko dziesięć razy więcej zmarło w czasie epidemii dżumy w Konstantynopolu.

Posłuchaj więcej o życiu i rządach Justyniana i Teodory w audycji z cyklu "Anegdoty i fakty".

mjm

Czytaj także

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:40
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego. Dzień, w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:45
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń