X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 06:07
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
Audio
  • Justynian i Teodora - audycja z cyklu "Anegdoty i fakty". (PR, 02.12.1984)
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

11 maja 483 urodził się Justynian I Wielki. Chłopski syn z Illyri przez blisko czterdzieści lat rządził imperium, z którym żadne państwo ówczesnego świata nie mogło się równać.

Obok niego na tronie zasiadała kobieta o dwuznacznej przeszłości. W młodości aktorka i kurtyzana odznaczała się wyjątkową urodą i bystrym umysłem. Justynian ulegał jej wpływom, godząc się na jej czynny udział w rządach.

Gdy Justynian obejmował tron cesarski w 527 roku, życie wczesnobizantyjskiej społeczności targane było niepokojami. Ludzie wznosili się na szczyty władzy i upadali zależnie od kaprysu panującego. Wiele ugrupowań zabiegało o łaskę monarchy, a ten wiele roszczeń musiał zaspokajać.

Justynian postępował inaczej. Latami obserwował i dobierał ludzi. Nie przywiązywał wagi do wysokiego urodzenia i pozycji społecznej. Szukał ludzi uzdolnionych, pozbawionych osobistych ambicji. Zaś oni byli przy nim długie lata.

Wraz z nim mieli zrealizować wielką ideę naprawienia błędów minionego stulecia i odbudowy Cesarstwa. Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.

W latach 528-534 Justynian stworzył swoje największe dzieło. Komisja złożona z prawników i uczonych spisała "Kodeks Justyniana". Fundamentalne dzieło usystematyzowało i unowocześniło prawo rzymskie.

W cesarstwie nie brakowało też problemów. W 532 roku mieszkańcy, domagając się obniżenia podatków, wzniecili powstanie krwawo stłumione przez dowódcę armii Belizariusza. Zginęło ok. 30 tysięcy ludzi. Blisko dziesięć razy więcej zmarło w czasie epidemii dżumy w Konstantynopolu.

Posłuchaj więcej o życiu i rządach Justyniana i Teodory w audycji z cyklu "Anegdoty i fakty".

 mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstantyn I Wielki - postawił na mniejszość

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 07:00
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a chrześcijaństwo zostało uznane jako religia dopuszczona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 07:00
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego - dzień w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:08
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń