X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Konfederacja tarnogrodzka - szlachta przeciw Sasom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 06:00
26 listopada 1715 zawiązała się konfederacja tarnogrodzka. Szlachta wystąpiła przeciwko królowi Augustowi II Mocnemu i pobytowi wojsk saskich w Rzeczpospolitej.
Audio
  • Genezę zawiązania konfederacji tarnogrodzkiej w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kompaktowa historia Polski" przedstawia prof. Jacek Staszewski (PR 3.03.2006)
Stanisław Ledóchowski, marszałek generalny konfederacji tarnogrodzkiej, źr. Wikimedia Commonsdp
Stanisław Ledóchowski, marszałek generalny konfederacji tarnogrodzkiej, źr. Wikimedia Commons/dp

Początek XVIII wieku przebiegał w Europie pod znakiem wyniszczającej wojny północnej. Było to prawdziwe starcie tytanów (dosłownie i w przenośni - monarchowie biorący w niej udział byli potężnej postury): Szwecja walczyła z Rosją o dominację w Europie. Jedną ze stron konfliktu była Saksonia, połączona z Rzeczpospolitą osobą władcy - Augusta II Mocnego.

Król ulokował swoje wojska na terenie Polski. Nie ma nic gorszego od nieopłacanej armii, a August nie miał pieniędzy na żołd. Saksońscy żołnierze zaczęli zachowywać się na terenie Rzeczpospolitej jak w podbitym kraju.

Już wkrótce szlachta miała dość utrzymywania cudzego wojska i samowoli żołdaków. Z drugiej strony - rosła też obawa przed absolutystycznymi zapędami Augusta II Mocnego, który w owym czasie faktycznie starał się zacieśnić unię polsko-saksońską. Szlachta zareagowała, zawiązując antysaską konfederację.

- Konfederaci postąpili w sposób zaskakujący. Po szeregu zwycięstw nad oddziałami saskimi zaczęli myśleć o uzyskaniu międzynarodowego poparcia - mówił prof. Jacek Staszewski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kompaktowa historia Polski".

Na ten apel odpowiedziała Rosja. Car Piotr I stał się - na zaproszenie szlachty - faktycznym protektorem Rzeczpospolitej. Władcy Rosji nie w smak było umocnienie władzy Augusta i ukrócenie anarchii. Po klęskach oddziałów saskich i wobec groźby detronizacji o pośrednictwo w mediacjach cara poprosił także król.

Kompromis ujęty w w traktacie warszawskim podpisano 3 listopada 1717. Porozumienie zostało potwierdzone przez sejm niemy.