Polskie Radio
Section05
Saksonia

AfD rośnie w siłę. Niemiecki politolog: partia nie jest już wyłącznie wschodnim zjawiskiem

Ugrupowanie AfD rośnie w siłę i przestało być jedynie wschodnioniemieckim zjawiskiem - powiedział boński politolog Volker Kronenberg. Według niego partia ta "wyleczyła się z popadania w skrajności" i skutecznie opisuje problemy ważne dla całego społeczeństwa. W zeszłą niedzielę Alternatywa dla Niemiec po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii zdobyła w zachodnich landach miejsca na podium. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Saksonia Branderburgia AfD SPD CDU

Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

Kolejny niemiecki polityk opowiada się za przywróceniem kontroli na granicy z Polską i Czechami w związku z dramatyczną sytuacją z migrantami. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) wezwał rząd RFN do ich wprowadzenia i podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia nielegalnej migracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy kryzys migracyjny 2023 Saksonia premier POLSKA Czechy kontrola granica Europa

Niemcy: lewicowi ekstremiści zapowiadają brutalne akcje i protesty. Otwarcie grożą urzędnikom państwowym

W Niemczech lewicowi ekstremiści zapowiadają brutalne akcje i protesty po wydaniu przez sąd wyroku w sprawie Liny E., co ma nastąpić na przełomie maja i czerwca. Kobieta oskarżona jest o stosowanie przemocy wobec prawicowych ekstremistów. Pod adresem urzędników państwowych z Saksonii kierowane są m.in. groźby śmierci - pisze portal tygodnika "Focus".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa lewica Saksonia

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Zamek Królewski Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych architektura Saksonia

Premier Saksonii: potrzebujemy ogrodzeń na granicy. Polska, Litwa i Łotwa powinny otrzymać wszelkie wsparcie

- Tylko wtedy, gdy granica zostanie zamknięta i nie będzie można już przemycać ludzi, zjawisko nielegalnej migracji się skończy - powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer, którego cytuje "Sueddeutsche Zeitung".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigranci w Europie granica Białoruś Aleksander Łukaszenka Europa Niemcy bezpieczeństwo Unia Europejska migracja Saksonia