X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Krzysztof Arciszewski - pierwszy Polak w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 07:30
- Był jednym z wielu Polaków, którzy doczekali się międzynarodowej sławy, ale chyba jedynym, który doczekał się pomnika w miejscu tak dla nas egzotycznym jak Pernambuco - mówiła prof. Joanna Choińska-Mika.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 22.04.2002)
Krzysztof Arciszewski
Krzysztof ArciszewskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

7 kwietnia 1656 roku zmarł Krzysztof Arciszewski, podróżnik, generał i holenderski wicegubernator Brazylii.

Arciszewski przyszedł na świat w rodzinie ariańskiej. W młodości służył na dworze hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła. Został skazany na banicję i infamię za zabójstwo Kacpra Jaruzela Brzeźnickiego, adwokata, którego oskarżał o machinacje finansowe przy rodzinnym majątku Arciszewskich.

Udał się do Niderlandów. Tam, dzięki pieniądzom swojego protektora, studiował historię i techniki artyleryjskie. Swoją wiedzę mógł sprawdzić w praktyce podczas wojny hiszpańsko-holenderskiej, która była jednym z epizodów wojny trzydziestoletniej.

W 1625 roku Arciszewski przebywał incognito w Polsce. Był wplątany w spisek mający na celu usunięcie z tronu Zygmunta III Wazy.

Dowiedz się więcej, słuchając audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

Pod koniec lat 20. XVII wieku przebywał we Francji. Kalwinizm nie przeszkadzał mu w zdobywaniu dla katolickiego kardynała Richelieu protestanckiej twierdzy La Rochele.

Arciszewski był już wtedy cenionym dowódcą. Jego doświadczenie postanowili wykorzystać Holendrzy, którzy skierowali go do walki w Brazylii. Tam odniósł szereg spektakularnych zwycięstw. Za zdolności i osobistą odwagę nagrodzono go stopniem admiralskim i tytułem wicegubernatora Brazylii.

Do Rzeczpospolitej powrócił w 1646 roku na zaproszenie Władysława IV Wazy. Król uczynił go zwierzchnikiem polskich wojsk artyleryjskich.

- Miał bardzo duże zasługi dla polskiej artylerii. Wybudował szereg arsenałów. Wprowadził niemalże wzorcowy ład w tej broni, a także wprowadził budowę czegoś, co nazywano mostołodziami. Był to odpowiednik dzisiejszych pontonów – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika.

Człowiek, który niemal całe życie spędził na polach bitew, zmarł w spokoju 7 kwietnia 1656 roku. U kresu życia osiadł w rodzinnych dobrach, gdzie zajmował się snuciem opowieści o dalekich krajach i pisaniem poezji.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak