Historia

Rewolucja Meiji – ekspresowa modernizacja Japonii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:30
Jedno z najnowocześniejszych państw świata jeszcze 150 lat temu było zacofane i peryferyjne. Wizjonerski plan cesarza Matsuhito zmienił diametralnie Kraj Kwitnącej Wiśni.
Audio
  • Rewolucja Meiji - wypowiedź prof. Andrzeja Notkowskiego, fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 21.08.2000)
Cesarz Mutsuhito po obaleniu siogunatu Tokugawów, symbol przemian rewolucji Meiji
Cesarz Mutsuhito po obaleniu siogunatu Tokugawów, symbol przemian rewolucji MeijiFoto: Wikimedia Commons/dp

3 stycznia 1868 roku doszło w Japonii do obalenia władzy szogunów i przywrócenia rządów cesarzy, co poskutkowało szerokimi reformami w państwie. Wydarzenia te nazywane są rewolucją Meiji.

Do tego czasu, przez 250 lat, w Japonii panował system szogunatu, rozpoczęty przez Ieyasu Tokugawę.

- Panowanie cesarzy miało charakter czysto tytularnej fikcji. Rzeczywista władza należała do szogunów, czyli najwyższych dowódców wojskowych. Poszczególnymi rejonami kraju zarządzało ok. 250 rodów książęcych, czyli daimio. Warstwę średniej i małej szlachty stanowili samuraje – mówił prof. Andrzej Notkowski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

System charakteryzował się konserwatyzmem i izolacjonizmem. Matsuhito wiedział, że tylko gwałtowna modernizacja państwa może uchronić je przed zredukowaniem Japonii do roli półkolonialnego państewka zależnego od Zachodu.

Cesarz przeniósł stolicę z Kioto do Tokio, odebrał książętom władzę na ich terenach, zniósł przywileje i nadał ziemię chłopom. Wprowadził też liberalną konstytucję, która przekształciła Japonię w monarchię konstytucyjną.

- W 1890 roku powstał parlament i zaczęły funkcjonować nowe kodeksy prawne - wyjaśniał historyk. - Przy wydatnej pomocy państwa rozpoczął się rozwój przemysłu opartego na najnowszych technologiach.

Zmiany nie przebiegały bez problemów. Pozbawieni wpływów samuraje podnieśli broń. Rewolucja Meiji położyła podwaliny pod przyszłą, ekonomiczną i polityczną potęgę Japonii.

Posłuchaj wypowiedzi Andrzeja Notkowskiego w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego poświęconej rewolucji Meiji.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Japonia

Czytaj także

Kamikadze – ostatnia broń w wojnie na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 06:05
- Było to samobójstwo skodyfikowane. Pilot wsiadał do samolotu, aby trafić w okręt przeciwnika. Byli to wyłącznie ochotnicy, a lot był bez możliwości powrotu, bo paliwa w samolocie wystarczało tylko w jedną stronę - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bushidō, czyli droga samuraja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:30
- Japonia zawdzięcza samurajom wszystko czymkolwiek jest. Byli nie tylko kwiatem narodu, lecz także jego korzeniami. Wszystkie dobre dary niebios przez nich dostały nam się w udziale – pisał Nitobe Inazo, autor książki "Bushido, czyli droga samuraja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masakra w Nankinie – sześć tygodni szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 06:31
Zbrodni do dziś wypiera się duża część japońskich elit politycznych. – Dla Japończyków symbolem II wojny światowej jest przede wszystkim Hiroshima. To umożliwia pokazywanie Japonii przede wszystkim jako ofiary, a nie agresora – mówił Artur Gradziuk
rozwiń zwiń