Historia

Camille Desmoulins - poeta rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 06:00
Rewolucja w tej samej mierze, co ludzi budujących barykady potrzebuje tych, którzy tworzą symbole. Ci drudzy przestają być jej potrzebni, gdy zaczynają powątpiewać w kształt realizacji wzniosłych idei. Taka postawa zaprowadziła Desmoulinsa na gilotynę.
Audio
  • Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" poświęcona postaci Camille'a Desmoulinsa. (PR, 10.07.1988)
Camille Desmoulins, portret pędzla Jeana Sbastiena Rouillarda, źr. Wikimedia Commonsdp
Camille Desmoulins, portret pędzla Jeana Sébastiena Rouillarda, źr. Wikimedia Commons/dp

5 kwietnia 1794 zginął Camille Desmoulins, poeta i rewolucjonista. 

- Jeśli on był czemukolwiek wierny w swoim życiu, to chyba swojemu głębokiemu przekonaniu, że na poły rozumowo, na poły intuicyjnie pojmuje czego w danym momencie oczekuje lud. Temu starał się być za wszelką cenę wierny – mówił historyk prof. Stefan Meller w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty".

To przekonanie zaprowadziło go wprost na szafot. Desmoulins w pierwszych dniach rewolucji stał się jedną z jej najważniejszych twarzy. Początkowo reprezentował ultraradykalne poglądy: gdy inni chcieli wprowadzenia monarchii konstytucyjnej, on domagał się krwawego rozliczenia z monarchą, arystokracją i klerem.

Jego poglądy zmienił dopiero widok paryskich ulic spływających krwią podczas wielkiego terroru. Doszedł do wniosku, że taki nieludzki obraz rewolucji nie jest tym, co jest potrzebne Francji i jej społeczeństwu. Na łamach pisma "Stary kondotier" krytykował postępowanie Robespierre’a i innych jakobinów. To te publikacje sprowadziły na dziennikarza wyrok śmierci.

Historia Desmoulinsa nie różniła się od tej Robespierre’a czy Dantona. Poznaj historię Camille’a Desmoulinsa i dowiedz się, co ukształtowało grupę ludzi, którzy wprawili w ruch machinę rewolucji. Posłuchaj audycji.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rewolucja Francuska
Czytaj także

Maximilien de Robespierre - poszedł o krok za daleko

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:40
"Terror bez cnoty jest zgubny, cnota bez terroru jest bezsilna" - tak tłumaczył swoją działalność w czasie rewolucji francuskiej Maximilien de Robespierre.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georges Danton – rewolucja pożera własne dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 05:30
Georges  Danton był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Rewolucji Francuskiej. Z jednej strony wybitny polityk i patriota, a z drugiej demagog i skorumpowany człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bastylia. Znienawidzony symbol absolutyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:40
Zbudowana przez Karola V twierdza zyskała międzynarodową sławę w czasie Rewolucji Francuskiej. Zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 roku przez lud Paryża stało się jednym z symboli rewolucji.
rozwiń zwiń