X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Camille Desmoulins - poeta rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 06:00
Rewolucja w tej samej mierze, co ludzi budujących barykady potrzebuje tych, którzy tworzą symbole. Ci drudzy przestają być jej potrzebni, gdy zaczynają powątpiewać w kształt realizacji wzniosłych idei. Taka postawa zaprowadziła Desmoulinsa na gilotynę.
Audio
  • Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" poświęcona postaci Camille'a Desmoulinsa. (PR, 10.07.1988)
Camille Desmoulins, portret pędzla Jeana Sbastiena Rouillarda, źr. Wikimedia Commonsdp
Camille Desmoulins, portret pędzla Jeana Sébastiena Rouillarda, źr. Wikimedia Commons/dp

5 kwietnia 1794 zginął Camille Desmoulins, poeta i rewolucjonista. 

- Jeśli on był czemukolwiek wierny w swoim życiu, to chyba swojemu głębokiemu przekonaniu, że na poły rozumowo, na poły intuicyjnie pojmuje czego w danym momencie oczekuje lud. Temu starał się być za wszelką cenę wierny – mówił historyk prof. Stefan Meller w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty".

To przekonanie zaprowadziło go wprost na szafot. Desmoulins w pierwszych dniach rewolucji stał się jedną z jej najważniejszych twarzy. Początkowo reprezentował ultraradykalne poglądy: gdy inni chcieli wprowadzenia monarchii konstytucyjnej, on domagał się krwawego rozliczenia z monarchą, arystokracją i klerem.

Jego poglądy zmienił dopiero widok paryskich ulic spływających krwią podczas wielkiego terroru. Doszedł do wniosku, że taki nieludzki obraz rewolucji nie jest tym, co jest potrzebne Francji i jej społeczeństwu. Na łamach pisma "Stary kondotier" krytykował postępowanie Robespierre’a i innych jakobinów. To te publikacje sprowadziły na dziennikarza wyrok śmierci.

Historia Desmoulinsa nie różniła się od tej Robespierre’a czy Dantona. Poznaj historię Camille’a Desmoulinsa i dowiedz się, co ukształtowało grupę ludzi, którzy wprawili w ruch machinę rewolucji. Posłuchaj audycji.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rewolucja Francuska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maximilien de Robespierre – poszedł o krok za daleko

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 06:09
"Terror bez cnoty jest zgubny, cnota bez terroru jest bezsilna" - tak tłumaczył swoją działalność w czasie rewolucji francuskiej Maximilien de Robespierre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georges Danton - rewolucja pożera własne dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 05:44
Danton był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Rewolucji Francuskiej. Z jednej strony wybitny polityk i patriota, a z drugiej demagog i skorumpowany człowiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bastylia – znienawidzony symbol absolutyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 06:42
Zbudowana przez Karola V twierdza zyskała międzynarodową sławę w czasie Rewolucji Francuskiej. Zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 przez lud Paryża stało się jednym z symboli rewolucji.
rozwiń zwiń