Historia

Władysław Mickiewicz - depozytariusz pamięci o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 05:45
- Czuł się w obowiązku budowy pomnika i wskazywania geniuszu poety. Z biegiem czasu nadzwyczajna rola Mickiewicza została rozbudowana. Stał się również wielkim działaczem i ideologiem. Pielgrzymem sprawy polskiej – mówił prof. Rafał Habielski.
Audio
  • Władysław Mickiewicz - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 28.12.1999)
Władysław Mickiewicz w 1898 roku
Władysław Mickiewicz w 1898 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

9 czerwca 1926 roku zmarł Władysław Mickiewicz, księgarz, publicysta i biograf swojego ojca Adama Mickiewicza.

Orędownik sprawy niepodległości Polski na emigracji pełnił funkcję przedstawiciela Rządu Narodowego w Szwecji w 1863 roku. Założył i prowadził Księgarnię Luksemburską w Paryżu. Wydawał polskie książki, zwłaszcza te zakazane pod zaborami. Wreszcie pracował jako wieloletni dyrektor Biblioteki Polskiej w stolicy Francji. Doczekał wolnej Polski.

W swojej działalności wziął na siebie przede wszystkim rolę depozytariusza pamięci i przekazu informacji o Adamie Mickiewiczu. – Czuł się w obowiązku budowy pomnika i wskazywania geniuszu poety. Z biegiem czasu nadzwyczajna rola Mickiewicza została rozbudowana. Stał się również wielkim działaczem i ideologiem. Pielgrzymem sprawy polskiej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Rafał Habielski.

Takiemu przesłaniu podporządkowana została cała działalność Władysława Mickiewicza. Selekcja i dobór odpowiedniego materiału doprowadziły do zarzutów o poprawianie utworów i upiększanie wizerunku ojca.

Należy pamiętać, że w pod koniec XIX wieku postać Adama Mickiewicza stała się dla narodu czymś więcej niż najwybitniejszym polskim poetą. Reprezentował sobą połączone narodowe ambicje, dążenia i nadzieje.

- Świecił światłem odbitym. To, kim był, niewątpliwie zawdzięczał przede wszystkim Adamowi Mickiewiczowi – oskarżał prof. Habielski

- Był wybitnym wydawcą i księgarzem. Mimo ojca wszedłby na karty historii polskiej emigracji i myśli XIX wieku – bronił Władysława Mickiewicza gość Polskiego Radia dr Tadeusz Krawczak.

Posłuchaj dyskusji historyków w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wigilie Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 06:00
W domu poety Wigilia zawsze była dniem uroczystym - oprócz oczekiwania na Boże Narodzenie świętowano urodziny i imieniny romantycznego wieszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony, Mickiewicz i Bem, czyli polskie ślady w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 09:59
Na terytorium Turcji Polacy organizowali legiony. Jednym z najważniejszych był Legion Kozaków Sułtańskich Michała Czajkowskiego. W Aleppo zmarł gen. Józef Bem, a Stambuł żegnał Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na paryskim bruku, czyli jak powstał "Pan Tadeusz"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 05:40
"O, gdybym dożył kiedy tej pociechy, żeby te księgi zbłądziły pod strzechy" - pisał Adam Mickiewicz. 186 lat temu ukończony został druk pierwszego wydania epopei narodowej.
rozwiń zwiń