X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 10:00
W sobotę 25 maja 2019 w Warszawie odbędzie się Warszawski Marsz Pileckiego, oficera Wojska Polskiego, ochotnika do KL Auschwitz, z którego ostatecznie uciekł. Marsz odbędzie się w 71. rocznicę śmierci bohatera.
Marsz Pileckiego
Marsz PileckiegoFoto: mat. promocyjne

Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 zbiórką pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. O 15.30 marsz wyruszy spod kościoła pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Ok. 17.30 dotrze do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Jak podają organizatorzy uczestników marszu przywita tam córka Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Tam odbędzie się oficjalna część uroczystości, której organizatorem jest Muzeum. 

Rozpoczną się one już w południe zwiedzaniem więziennej celi rtm. Pileckiego i innych historycznych przestrzeni placówki. Później odbędzie się spotkanie wokół albumu "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" z udziałem Zofii Pileckiej-Optułowicz, autora Jacka Pawłowicza i Pawła Kurtyki w Bibliotece im. Janusza Kurtyki.


Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

- Rtm. Witold Pilecki to nieprzeciętna postać w polskiej historii. Jego całe życie było świadectwem służby i odwagi, która wynikała z miłości do Polski. Choć ciągle czekamy na jego szczątki, to wiemy, że Pan Rotmistrz jest obecny w naszym życiu i stanowi inspirację dla wielu działań. Zapraszam serdecznie w sobotę 25 maja do Muzeum, na obchody 71. rocznicy jego śmierci na Rakowiecką, gdzie nastąpił ostatni etap jego ziemskiego życia – po tym wszystkim, co zrobił dla Polski był tam więziony, brutalnie przesłuchiwany i zamordowany strzałem w tył głowy przez więziennego kata Piotra Śmietańskiego - mówi dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Hołd na wielu płaszczyznach

- Przeniesiemy się w czas walk Powstania Warszawskiego poprzez inscenizację o niezdobytej przez Niemców +Reducie Witolda+ przygotowaną przez Grupę Historyczną +Zgrupowanie Radosław+, pokaz i prezentację jego żołnierzy i naśladowców z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którym patronuje. Będzie też czas na modlitwę za Rotmistrza i jego podkomendnych podczas mszy świętej - podkreślił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Wieczorem odbiędzie się pokaz filmu "Witold" z 1990 roku w reż. Tadeusza Pawlickiego, który był pierwszym filmem o rtm. Pileckim, a obecnie został odnowiony cyfrowo. W filmie wypowiada się m.in. żona Maria Pilecka i jego podkomendni, z którymi konspirował i został więziony. W hołdzie Rotmistrzowi zaśpiewają też raperzy - "Karat" i "Myczkins", którzy poprzedzą występ "Tadka" Polkowskiego z kwintetem fortepianowym.

Organizatorem marszu jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami KoLiber Warszawa oraz Młodzi dla Polski. Partnerem Marszu jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

- Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz, który 25 maja przejdzie ulicami Warszawy - podkreślają organizatorzy.

Jeden z największych bohaterów II wojny światowej 

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 roku. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. 

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Patronat honorowy nad marszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

bm/PAP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Witold Pilecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak