Historia

90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz - serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:00
Na stronie www.annawalentynowicz.polskieradio24.pl prezentujemy sylwetkę niezwykłej kobiety – tej, w obronie której zastrajkowali robotnicy Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Ten strajk był – jak sama podkreślała – iskrą, która na Wybrzeżu, a niedługo później w całej Polsce, rozpoczęła falę robotniczych protestów, dając początek "Solidarności".
Strona główna serwisu specjalnego o Annie Walentynowicz w 90. rocznicę urodzin
Strona główna serwisu specjalnego o Annie Walentynowicz w 90. rocznicę urodzinFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Pod adresem www.annawalentynowicz.polskieradio24.pl przedstawiamy kolejne etapy życia działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, ikony "Solidarności", której całe życie było walką z niesprawiedliwością, walką o godność ludzi pracy, walką z prześladowaniem, szykanami i represjami komunistycznej bezpieki, w końcu walką o prawdę.

Sięgamy do Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i oddajemy głos Annie Walentynowicz. Publikujemy archiwalne nagrania rozmów z bohaterką "Solidarności".

Przed naszą kamerą mówią o niej najbliżsi i przyjaciele - Janusz Walentynowicz, syn Anny Walentynowicz, Anna Baszanowska i Krzysztof Wyszkowski. O prześladowaniach komunistycznej bezpieki mówi prof. Sławomir Cenckiewicz, autor książki „Anna Solidarność”. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odpowiada na pytanie, dlaczego Anna Walentynowicz powinna na stałe znajdować się w podręcznikach historii.

Skromna suwnicowa, praprzyczyna powstania "Solidarności", w końcu Anna Solidarność i Dama Orderu Orła Białego, której śmierć, w zestawieniu z kolejami jej życia, jest symboliczna. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, wraz ze swoim przyjacielem prezydentem Lechem Kaczyńskim i 94 osobami na pokładzie.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak