Historia

Franciszek Kornicki. Ostatni polski pilot bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:45
Sześć lat temu w wieku 101 lat zmarł ppłk Franciszek Kornicki. Był ostatnim polskim dowódcą biorącym udział w bitwie o Anglię, latał w legendarnych dywizjonach myśliwskich. 
Franciszek Kornicki
Franciszek Kornicki Foto: Jacek Turczyk/PAP

We wrześniu 2017 roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF. Jego sylwetka znajdzie się obok symbolicznego samolotu Spitfire VB BL614. W interenetowym plebiscycie otrzymał ponad 352 tys. głosów. 

Kornicki przyszedł na świat w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. W chwili wybuchu II wojny światowej służył w lotnictwie. We wrześniu 1939 roku, Kornicki latał przestarzałym myśliwcem PZL P.7. 

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

- Zostałem oddelegowany do 162 Eskadry Myśliwskiej. Z tą jednostką przeszedłem szlak bojowy w Polsce - wspominał Kornicki w wywiadzie dla Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii. - W ciągu jednego tygodnia nasza jednostka straciła sprawność operacyjną. Musieliśmy przebijać się do Rumunii. Dostałem się do Marsylii, później do Lyonu, gdzie mieściła się duża polska baza, ale Francuzi już zaczęli negocjacje o zawieszenie broni. 

Po klęsce Francji przebił się do Anglii, gdzie razem z innymi polskimi lotnikami kontynuował walkę. W 1943 roku objął dowodzenie nad Dywizjonem 308, którego piloci latali na myśliwcach Spitfire.

- Zadania były bardzo trudne. Przeciwnik był nadzwyczaj skuteczny. Było piekielnie dużo niemieckich myśliwców - wspominał w rozmowie. 

Miał wtedy zaledwie 26 lat. Rok później został oficerem sztabowym. Po wojnie pozostał na emigracji. Służył w RAF jeszcze 20 lat.

You Tube/Polish Embassy UK

Był aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire'a. 

bm

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia. Mówili o nim "latająca śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 06:00
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci. Zmarł wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 12 listopada 2004 roku. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Głowacki. As bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:50
Podpułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski II wojny światowej. Pilot Antoni Głowacki z 501. dywizjonu Hurricane’ów ustanowił rekord zestrzeleń samolotów wroga, który nie został pobity do końca bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń