Historia

Cyprian Kamil Norwid - podróże, rysunki, wiersze. Zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 06:00
24 września 2021 roku w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida - znakomitego poety i artysty - Portal Polskiego Radia opublikował serwis specjalny norwid.polskieradio.pl.
Franciszek Siedlecki, Portret Cypriana Kamila Norwida, 1904, Muzeum Narodowe w Warszawie
Franciszek Siedlecki, Portret Cypriana Kamila Norwida, 1904, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

Życie pełne paradoksów

Serwis prezentuje Cypriana Kamila Norwida jako postać wielowymiarową i pełną paradoksów - poetę, prozaika, dramatopisarza i publicystę; malarza, rzeźbiarza i rysownika; romantycznego kochanka, gorliwego katolika, transatlantyckiego żeglarza i krewnego króla; więźnia politycznego, obrońcę papieża i wroga Mickiewicza.

Jego talent mógł zapewnić mu dostatnie i wygodne życie, tymczasem odszedł w biedzie i zapomnieniu, a na nowo odkryto go wiele lat po śmierci.

Prof. Andrzej Fabianowski, wybitny znawca literatury XIX-wiecznej, powiedział kiedyś w Polskim Radiu: "o ile dyskusje dotyczące Mickiewicza, Słowackiego czy Krasińskiego są w pewnym sensie kurtuazyjne wobec tych pomnikowych wielkości naszej kultury, to dyskusje poświęcone Norwidowi są zawsze żywe. Norwid budzi spory".

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego poświęconego Cyprianowi Kamilowi Norwidowi:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

Zaskakująco aktualny

Na stronie norwid.polskieradio.pl można przekonać się, jak prawdziwe są to słowa i zobaczyć nowoczesnego artystę, który od ponad stu lat wciąż jest zaskakująco aktualny i może być nazwany poetą naszych czasów. Na stronach serwisu spotkamy bezkompromisowego outsidera, człowieka wiernego własnym zasadom, wolnego człowieka.

Serwis norwid.polskieradio.pl jest też swego rodzaju atlasem podróży, który prezentuje nie tylko miejsca związane z poetą, lecz także ludzi, których spotykał, jego filozofię i poglądy polityczne, a przede wszystkim wiersze, obrazy i dziesiątki rysunków.

Przewodnikami na tej drodze są archiwalne nagrania opowieści i dyskusji znawców literatury, biografów, historyków, pisarzy i dziennikarzy. Wszystkie zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

Przeprowadzamy czytelnika serwisu przez koleje życia artysty i pogmatwane losy jego twórczości - można podążać za poetą śladem jego podróży po ziemiach polskich, po Europie, a w końcu - przez ocean.

Pielgrzym

Twórca, który sam siebie nazwał kiedyś "pielgrzymem", przez całe życie zmieniał miejsca zamieszkania i przebył wiele tysięcy kilometrów przez kilkadziesiąt miejscowości, sześć stolic, siedem krajów i dwa kontynenty. Śmierć poety w 1883 roku w Paryżu nie zakończyła jego pielgrzymowania, podróż zakończy się dopiero w 2001 roku - wraz z uroczystym przeniesieniem ziemi z paryskiego grobu Norwida na Wawel w Krakowie.

Dzisiaj, choć przywrócono mu należne miejsce w historii polskiej literatury, sprzeczności wcale nie ubywa. Norwid, pomimo swej sławy, to pisarz wciąż mało znany i czytany, lecz zarazem twórca, którego miłośnicy poezji wymieniają jako jednego z ulubionych autorów.

Z jednej strony uważa się go za poetę "trudnego" i hermetycznego, z drugiej zaś chętnie się go cytuje przy różnych okazjach, bo wiele jego zdań weszło do codziennej polszczyzny. Należy do odległej i niemal zapomnianej epoki, a jednak po jego teksty do dziś sięgają popularni wokaliści i kompozytorzy piosenek.

Radio Norwid

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Norwid – radiowy kanał internetowy, w którym można odsłuchać blisko 200 wierszy Cypriana Kamila Norwida zaśpiewanych przez m.in. Czesława Niemena, Stana Borysa, Mirosława Czyżykiewicza, Wandę Warską, Stanisława Sojkę i Natalię Sikorę.

Na stronach serwisu norwid.polskieradio.pl publikujemy nagrania wideo wierszy czwartego wieszcza w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów, m.in. Danuty Stenki, Adama Ferency, Adama Mastalerza, Grzegorza Damięckiego.

Zapraszamy na stronęnorwid.polskieradio.pl

Redakcja