Historia

Rzym. Odsłonięto monumentalny posąg. To replika Kolosa Konstantyna

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:50
W Rzymie na Kapitolu odsłonięto we wtorek replikę ogromnego posągu cesarza Konstantyna I Wielkiego. Sugestywna statua ma 13 metrów wysokości i została wykonana z żywicy i poliuretanu, mączki marmurowej i gipsu.
Odsłonięcie Kolosa Konstantyna w Rzymie
Odsłonięcie Kolosa Konstantyna w RzymieFoto: Andrew Medichini/Associated Press/East News

W Villa Caffarelli na uczestnikach ceremonii odsłonięcia repliki Kolosa Konstantyna, którego zachowane fragmenty znajdują się w Muzeach Kapitolińskich, wrażenie zrobiły szczegóły rzeźby; udrapowana złota tunika, układająca się na odsłoniętym kolanie, nagi tors cesarza z IV wieku naszej ery, świętego Kościoła prawosławnego.

Oryginalna rzeźba, jedno z największych arcydzieł rzymskiej sztuki, która znajdowała się w apsydzie bazyliki Maksencjusza, została odnaleziona w XV wieku. Zachowało się z niej dziewięć fragmentów i to one przechowywane są na Kapitolu.

Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, który uczestniczył w odsłonięciu repliki, powiedział: "To nadzwyczajna praca, prawdziwy Kolos, przedstawiający potęgę cesarza".

Kopia powstała na podstawie skrupulatnych analiz archeologów i historyków, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Jak zapowiedziano, na razie statua pozostanie na Kapitolu, do Roku Świętego 2025.

Kim był cesarz Konstantyn Wielki?

Konstantyn Wielki był jednym z najwybitniejszych cesarzy w dziejach imperium rzymskiego. 

W czasie swojego panowania Konstantyn przeprowadził wiele reform: administracyjną i sądowniczą, rozbudował system podatkowy, rozdzielił władzę cywilną od wojskowej, podzielił wojsko na polowe i graniczne, zmienił system monetarny (wprowadził nową jednostkę - solidus). To Konstantyn pierwszy wprowadził ustawowo niedzielę jako dzień wolny od pracy. Postać tego cesarza kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem chrześcijanom wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a chrześcijaństwo zostało uznane jako religia dopuszczona.

To on, przypomina się, otworzył definitywnie drzwi chrześcijaństwu. Był pierwszym cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo i zakończył prześladowania chrześcijan, a w 313 roku wydał edykt mediolański proklamując swobodę wyznawania tej religii.

Do najbardziej kontrowersyjnych decyzji Konstantyna należała ta o przeniesieniu swojej siedziby daleko od Rzymu. W 330 roku nową stolicą imperium i siedzibą cesarza stał się Konstantynopol.

W 335 roku zwołał sobór w Nicei - pierwszy w dziejach chrześcijaństwa sobór powszechny w dziejach chrześcijaństwa. 

PAP/Sylwia Wysocka/bm