Historia

Zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 06:00
4 sierpnia 1944 zginął w Powstaniu Warszawskim poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Czy musiało do tego dojść?
Audio
Fragment tablicy pamiątkowej znajdującej się w Muzeum Powstania Warszawskiego
Fragment tablicy pamiątkowej znajdującej się w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: aszumila/wikimedia commons

Koledzy ze Szkoły Podchorążych wspominają, że na twarzy poety malowała się powaga i troska, z drugiej strony podczas szkolnych przerw na papierosa brylował dowcipem. Mimo że cierpiał na astmę, był bardzo pracowity, miał ogromną potrzebę działania. Kiedy ze względu na stan zdrowia nie mógł budować bunkrów na ochronę żywności, siedział przy pracujących żołnierzach i recytował wiersze, śpiewał piosenki, umilając im ciężką pracę w skwarze.

25 maja 1944 otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego. Decyzją Andrzeja Romockiego ps. "Morro", dowódcy batalionu "Zośka" 1 lipca 1944 roku, został  zwolniony z funkcji z powodu małej przydatności w warunkach polowych.

Zaproponowano mu, by stał się historykiem oddziału, na co nie chciał się zgodzić i tuż przed wybuchem powstania poprosił o przeniesienie do "Parasola". Otrzymał funkcję zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii.

Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku. Został raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego.

W końcu września poległa jego żona, Barbara Baczyńska, która nigdy nie dowiedziała się o śmierci ukochanego.

5 lat po śmierci Baczyńskiego do jego domu przyszło UB, podejrzewając, że poeta się ukrywa.
Czy Krzysztof Kamil Baczyński musiał zginąć? Miał przecież możliwość nie tylko wycofania się z walk powstańczych, ale też wyjechania z zagrożonej Warszawy (Jarosław Iwaszkiewicz wielokrotnie proponował mu wyjazd do Stawisk).

Historyk, przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego, Zbigniew Niedziela  przypomina, że pokolenie II Rzeczpospolitej było wychowane na ideałach. Dziadek Baczyńskiego był powstańcem styczniowym, a ojciec  poety walczył w Powstaniu Śląskim. Historyk proponuje nie rozliczać z irracjonalizmu pokolenia, które żyło w czasach irracjonalnych.

Posłuchaj audycji, w której Jacek Kaczmarski opowiada o powstaniu piosenki „Barykada. Śmierć Baczyńskiego”>>>

Krzysztof Kamil Baczyński w Radiach Wolności>>>

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak