X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Parandowski - pisarz wielkiego czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 06:08
- Nic już nie zmieni faktu, że antyk grecko-rzymski płynie w naszej kulturze bez przerwy, nasza kultura z niego wyszła i w nim szuka nieustannie swych wzorów i inspiracji – mówił Jan Parandowski w Polskim Radiu.
Audio
  • Miłośnik antyku Jan Parandowski - audycja Teresy Kalińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 2000)
  • Dbałam o ciszę w domu, żeby mąż mógł pisać. To była moja misja - wspomnienia Ireny Parandowskiej w w archiwalnym wywiadzie dla Polskiego Radia z 1976 roku.
Pisarz Jan Parandowski, zdjęcie z 1963 roku.
Pisarz Jan Parandowski, zdjęcie z 1963 roku.Foto: PAP/Edmund Uchymiak

26 września 1978 zmarł Jan Parandowski prozaik, eseista, tłumacz, znawca kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Z jego książek pokolenia Polaków czerpały wiedzę o antyku. 

Starożytny Rzym nauczycielem Europy

- Sztuka, nauka, filozofia mają najwięcej do zawdzięczenia starożytnej Grecji. To, co tam stworzono, oddziaływało przez wieki na myśl i sztukę europejską i również dziś oddziaływa. To samo dotyczy prawa, którego Rzym uczył całą Europę i starożytnych ideałów, które wciąż są aktualne - mówił Jan Parandowski w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu w 1963 roku.

Ten wybitny miłośnik, znawca, popularyzator i tłumacz kultury i literatury świata antycznego urodził się 11 maja 1895 we Lwowie. I tam studiował filozofię, filologię klasyczną, archeologię, historię sztuki, literaturę polską. W 1929 roku przeniósł się do Warszawy. Za książkę "Dysk olimpijski" otrzymał brązowy medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, a w 1937 także Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za wybitną twórczość literacką.

W czasie Powstania Warszawskiego stracił w płomieniach swoje archiwum literackie i całą niewydaną twórczość. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia i w tym samym roku był sygnatariuszem "Listu 34", podpisanego przez uczonych i pisarzy w obronie wolności słowa i przekazanych władzom PRL. W 1975 roku Jan Parandowski został uhonorowany za całokształt twórczości przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa.

Spokrewnieni z Rzymem i Grecją

- Religia grecka jest zagadką już na zawsze. Poznajemy mity, ale nie możemy zrozumieć, jak Grek odczuwał swoich bogów, jak z nimi współżył w codzienności. Na gruncie stałym stajemy dopiero w momencie, gdy filozofowie zaczynają mówić o bogach w kategoriach alegorii i symbolu. Ale hipotezy naszych uczonych o sensie i znaczeniu mitów są właściwie fantazją – mówił Jan Parandowski w Polskim Radiu. - Gdy mówimy starożytność, mamy na myśli zarówno Grecję, jak i Rzym, a są to przecież dwa odrębne światy. Każdy z nich działa inaczej na naszą wyobraźnię. Każda epoka w historii spokrewniała się albo z jednym, albo z drugim. Raz Rzym był ideałem, raz Grecja - wyjaśniał Jan Parandowski.

Ten pisarz trwa, nie przemija

- Byłem mu bliski ze względu na zainteresowania, ale różnimy się tym, że Jan wolał bardziej Rzym, ja wolę Ateny - mówił w Polskim Radiu Zygmunt Kubiak, pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury antycznej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w 105. rocznicę urodzin Jana Parandowskiego.

Posłuchaj audycji z cyklu "Biografie niezwykłe” i dowiedz się, jakie książki Jana Parandowskiego prof. Kubiak ceni najbardziej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzymianie jako bogowie Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:20
Polacy odkrywają tajemnice starożytności. Młodzi naukowcy badają między innymi problem obecności obywateli rzymskich w Egipcie. We wczesnej epoce imperium było to coś rzadkiego, egzotycznego, no i stanowiło źródło wielkich przywilejów...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Graves - specjalista od Klaudiusza i Messaliny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:18
- Robert Graves, wysoki mężczyzna z orlim nosem i lwią grzywą, właśnie kopał w ogrodzie. Pokazując na drzewa pomarańczowe z dumą powiedział, że sam produkuje rocznie ze swych pomarańczy 100 kg konfitur - opisywał wizytę u znanego pisarza na Majorce Bolesław Taborski.
rozwiń zwiń