Historia

Kamikadze – ostatnia broń w wojnie na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 06:05
- Było to samobójstwo skodyfikowane. Pilot wsiadał do samolotu, aby trafić w okręt przeciwnika. Byli to wyłącznie ochotnicy, a lot był bez możliwości powrotu, bo paliwa w samolocie wystarczało tylko w jedną stronę - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
  • Gawęda historyczna profesora Pawła Wieczorkiewicza o walkach Amerykanów z Japończykami na wyspach Pacyfiku w II wojnie światowej. (PR, 2005)
  • Audycja "Generał Douglas MacArthur i inni bohaterowie Pacyfiku”, w której prof. Wieczorkiewicz opowiada o głównych dowódcach japońskich i amerykańskich w największej bitwy morskiej w dziejach świata. (PR, 1994)
Skutki ataku kamikaze  płonie okręt USS Bunker Hill
Skutki ataku kamikaze – płonie okręt USS Bunker HillFoto: Official U.S. Navy Photograph/Wikipedia

19 października 1944 Japończycy utworzyli na Filipinach pierwszy oddział kamikadze. Kilka dni później, 25 października wystartowali pierwsi piloci i zaatakowali amerykańskie okręty wojenne.

Japońscy kamikadze byli ostatnią bronią zastosowaną przez Japończyków w wojnie z Amerykanami na Pacyfiku w 1944 roku.

- Byli to piloci-samobójcy, którzy usiłowali zniszczyć flotę inwazyjną Stanów Zjednoczonych jak przed setkami lat Japończycy odparli za pomocą boskiego wiatru inwazję koreańską, który zniszczył flotę koreańską atakującą wyspy japońskie – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.

- Kamikadze przysporzyli poważnych strat Amerykanom, ale nie potrafili przełamać potencjału floty amerykańskiej, który był ogromny i Amerykanie od 1944 roku zdobywali kolejne przyczółki i z nich bombardowali wyspy japońskie, a bombardowali strasznie – wyjaśniał historyk.

Rytuały kamikadze

Oficerowie japońscy zbierali pilotów mających wyruszyć z samobójczą misją w specjalnej sali. Tam odczytywano im podstawowe założenia kodeksu Bushidō (obowiązującego w czasach samurajów) i wiersze haiku pozostawione przez lotników, którzy już ponieśli śmierć. Miały one służyć podbudowaniu patriotyzmu i przypomnieniu samurajskich wzorów.

Piloci
Piloci z pierwszej jednostki kamikadze. Pierwszy od lewej stoi dowódca tej jednostki Yukio Seki - wznosi tradycyjny toast wodą przed startem na dobrowolną śmierć. Fot: Autor nieznany

Następnie piloci składali przysięgę, przebierali się w specjalne mundury, odbierali samurajskie miecze i w końcu zasiadali do stołu z oficerem prowadzącym, wznosili toast i owijali głowy opaskami hachimaki, z "tarczą wschodzącego słońca" lub napisami: "pewne zwycięstwo", czy "poświęcenie dla kraju". Po wyjściu na lotnisko żegnali się z przyjaciółmi, dostawali od nich drobne upominki. W końcu wsiadali do samolotów i startowali pośród pieśni patriotycznych, śpiewanych przez obsługę lotniczą. Samoloty były u szczytu sprawności technicznej, ale i nieskazitelnie czyste. Tłumaczono to tym, że samolot będzie trumną pilota, a wszystkie trumny są czyste.

Posłuchaj gawędy prof. Pawła Wieczorkiewicz nadanej w Polskim Radiu w 2005 roku w cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej".

Prof. Wieczorkiewicz mówił, że inwazja na Japonię miała kosztować około miliona zabitych Amerykanów, żeby ograniczyć liczbę zabitych Stany Zjednoczone zdecydowały się na dwa kroki – zaprosiły do wojny z Japonią Związek Radziecki (na co Stalin zgodził się, bo wiedział już, że hojną ręka Roosvelt oddał mu pół Europy) oraz wypróbowali bombę atomową.

Posłuchaj, co prof. Wieczorkiewicz mówił o tzw. taktyce "żabich skoków", stosowanej podczas II wojny światowej przez Amerykanów w walkach z Japończykami na wyspach Pacyfiku; o walce o Filipiny, klęsce floty japońskiej po bitwie o Okinawę i Iwo-Jimę, japońskich lotnikach-samobójcach oraz o nalotch amerykańskie na najważniejsze japońskie miasta i planie wykorzystania broni atomowej.

Posłuchaj również audycji "Generał Douglas Macarthur i inni bohaterowie Pacyfiku", w której prof. Wieczorkiewicz opowiada o głównych dowódcach japońskich i amerykańskich – generale Yamamoto i generała MacArthurze w największej bitwie morskiej w dziejach świata.

Czytaj także

Pancernik Yamato. Gigant ze stali

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:38
Pancernik Yamato był najpotężniejszym w historii pancernikiem i największym okrętem wojennym jeszcze wiele lat po II wojnie światowej. Prymat pod względem wyporności odebrały mu dopiero współczesne amerykańskie lotniskowce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Iwo Jimę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 06:00
70 lat temu, 19 lutego 1945 rozpoczęła się niezwykle zacięta bitwa o wyspę Iwo Jima. Długa na 9 km i szeroka na 4,6 km w najszerszym miejscu i 900 m w najwęższym, była niewielkim punktem na Pacyfiku, którego zdobycie lub utrzymanie miało niebagatelny wpływ na dalsze dzieje II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isoroku Yamamoto – japoński geniusz strategii wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 06:00
Jako dowódca był wymagający i bezwzględny. Dokładnie zaplanował strategię walk japońskich sił na Pacyfiku. Dziś uznawany jest za jednego z wybitniejszych dowódców marynarki wojennej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Midway - burza nad Pacyfikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:35
5 czerwca 1942 roku po utracie czterech lotniskowców admirał Yamamoto nakazał odwrót spod Midway. Dwa dni później - 7 czerwca - klęska Japończyków dokonała się. Wygrana przez Amerykanów bitwa stała się punktem zwrotnym II wojny światowej na Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akt kapitulacji Japonii. Koniec wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 05:40
Był 2 września 1945, godzina 9. Na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS "Missouri" podpisano akt kapitulacji Japonii. Niespełna miesiąc po ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki waleczni Japończycy oddali broń.
rozwiń zwiń