Historia

98. urodziny ostatniego cichociemnego. Koncert dla Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 07:00
W czwartek, 17 stycznia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, odbyła się uroczystość z okazji 98. urodzin Aleksandra Tarnawskiego ps. Upłaz, ostatniego żyjącego spośród 316 cichociemnych - elitarnych żołnierzy, którzy na ochotnika przedostawali się do okupowanego kraju w czasie II wojny światowej.

Urodziny jedynego żyjącego spadochroniarza Armii Krajowej odbyły się w Koszęcinie pod Częstochową. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przygotował kilkugodzinny występ artystyczny dla jubilata. Wykonano utwory, których emisja na antenie radia BBC w czasie II wojny światowej stanowiła zaszyfrowaną informację dla Podziemia w okupowanej Polsce na temat kolejnych zrzutów cichociemnych.  W uroczystości wzięli udział dowódca i żołnierze Jednostki Wojskowej "Grom", która dziedziczy tradycję cichociemnych.

Aleksander Tarnawski ps. Upłaz przyszedł na świat 8 stycznia 1921 w Rzeszowie. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się przez Węgry na Zachód. Po upadku Francji ewakuowany został do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosił się na kurs cichociemnych. W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 skoczył ze spadochronem do okupowanego kraju. Służył w Okręgu Nowogródek AK. Uniknął aresztowania przez Gestapo, NKWD i UB. Po wojnie podjął studia chemiczne, które zakończył z tytułem magistra inżyniera chemika. Mieszka w Gliwicach. W wieku 93 lat skoczył ze spadochronu w tandemie z żołnierzem "Gromu".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Cichociemni
Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 06:00
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk - cichociemny z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 05:50
- Selekcja do cichociemnych była szalenie surowa. Kryteria były psychofizyczne. Mówiąc uczciwie, o tym, że znalazłem się w tej formacji, zadecydowało moje hobby, fotografia - wspominał tuż przed swoją śmiercią gen. Stefan Bałuk w rozmowie z Hanną Marią Gizą w audycji "Notatnik Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Kalenkiewicz - inicjator powstania cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 05:50
"Być może jedynym czynnikiem, który rolę naszą wydźwignie w górę (...) jest przedstawienie Anglikom konkretnie opracowanego planu przygotowania, organizacji i przeprowadzenia na tyłach Niemiec ruchów zbrojnych ludów im wrogich" - pisał w 1940 roku Maciej Kalenkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Kontrym "Żmudzin" - kręte ścieżki cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 05:55
W życiorysie Bolesława Kontryma znalazło się miejsce na walkę w Armii Czerwonej i służbę w charakterze cichociemnego. Jego historia to gotowy materiał na film sensacyjny. Niestety bez szczęśliwego zakończenia.
rozwiń zwiń