Historia

Konkurs o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 00:00
Sprawdź swoją wiedzę i weź udział w konkursie historycznym. Do zdobycia płyty wydane przez Polskie Radio: ”Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oraz ”Spacer” w wykonaniu Yuli (Julia Kasprzak).
Audio
  • Władysław Bartoszewski - Dni przed wybuchem powstania
Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie,
Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie, Foto: Wikipedia/Cezary Piwowarski

Pytanie konkursowe:

Władysław Bartoszewski nagrał cykl audycji dokumentalnych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Jaki tytuł nosił ten cykl?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:

historia@polskieradio.pl

Nagrody trafią do dwóch pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie.

PRZED przystąpieniem do konkursu NALEŻY zapoznać się z REGULAMINEM :

 

Jutro następne pytanie i okazja do zdobycia nagrody.

/

Płyta "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” jest autorskim projektem Mateusza Pospieszalskiego, autora i wykonawcy muzyki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Jerzy Bielunas, odpowiedzialny też za adaptację obszernych fragmentów tekstu Mirona Białoszewskiego. Muzyka Mateusza Pospieszalskiego w pełni podkreśla i ujawnia dramatyczne oraz artystyczne walory tekstu Białoszewskiego. Płyta stanowi całość, ma formę wstrząsającej muzyczno-teatralnej narracji.

Materiał jest zbiorem scen poetycko-muzycznych ukazujących tragedię walczącego miasta i kolejne etapy jego agonii.

Opisany dramat Warszawy, dzięki nowoczesnej szacie dźwiękowej, nabrał uniwersalnego znaczenia – stając się opowieścią o cierpieniu, okrucieństwie i tragedii każdej wojny.

W nagraniach udział wzięła Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. W większości utworów słychać też rockowo brzmiące gitary, perkusję, kontrabas czy fortepian.

/

Album ”Spacer” to połączenie poezji z muzyką, w której brzmienia akustyczne harmonijnie łączą się z elektronicznymi.

Autorką tekstów jest Wanda Trąmpczyńska - warszawianka z urodzenia i z wyboru, uczestniczka Powstania Warszawskiego, żona, matka i poetka.

Pisane przez nią w latach 1950-1990 wiersze nigdy nie zostały opublikowane. Wanda recytowała je w gronie swoich przyjaciół podczas wieczorów poetyckich, które organizowała w swoim warszawskim mieszkaniu. Potrafiła też, będąc w parku, wyjąć nagle z torebki kartki z wersami i czytać je zupełnie obcym ludziom. Ulegali urokowi tych wierszy, zatrzymywali się, słuchali wzruszeni, przejęci i głęboko poruszeni. Prosili o więcej.

Wiersze Wandy odkryła kilka lat temu Yula (Julia Kasprzak) – jej wnuczka, kompozytorka, piosenkarka, multinstrumentalistka. Okazało się, że słowa pisane 50 lat temu nadal są aktualne. Pomimo upływu lat, zmiany ustroju, proste wersy o miłości, niemocy, ambicjach, marzeniach nie straciły nic ze swojej mocy. Emocje i uczucia, o których opowiadała Wanda są Yuli bardzo bliskie. Artystka interpretuje słowa babci, śpiewając je do swoich elektro-akustycznych kompozycji.

Yula (Julia Kasprzak) ur. w 1972 r. w Warszawie. Mieszka i pracuje w Paryżu i Warszawie. Realizuje teledyski między innymi dla Matiasa Aguayo, Rebolledo oraz La Chatte.