Historia

C.S. Lewis i jego "Opowieści z Narnii"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 07:00
- Napisałem "Opowieści z Narnii”, bo w dzieciństwie bardzo mi takiej książki brakowało - pisał w jednym z listów Clieve Staples Lewis. 22 listopada mija 50. rocznica jego śmierci.
Audio
  • Audycja Polskiego Radia z 1998 roku - "Cudowna podróż z Narnią"
  • Archiwalna audycja BBC, 1987 r. - "C.S.Lewis - drogi do chrześcijaństwa"
Fragment pomnika C.S. Lewisa, wchodzącego do starej szafy, w rodzinnym mieście Belfaście w Irlandii
Fragment pomnika C.S. Lewis'a, wchodzącego do starej szafy, w rodzinnym mieście Belfaście w Irlandii

Do krainy wiecznego śniegu, w której nie ma Bożego Narodzenia, przedostaje się czwórka dzieci, rodzeństwo – dwie dziewczynki i dwóch chłopców, którzy zgodnie z przepowiednią zjawiają się w Narnii, aby pokonać Białą Królową, zło, które umie samo się odradzać.Tak się zaczyna "Lew, czarownica i stara szafa”, pierwsza część z siedmiotomowego cyklu "Opowieści z Narnii”.

"Opowieści z Narnii” - klasyka światowej literatury dziecięcej - to historia stworzenia, narodzin zła, kuszenia, ofiary, zmartwychwstania i odkupienia, a motyw walki dobra ze złem jest motorem napędowym przygód dzieci.
- Lew Aslan uosabia wszystko to, co jest przeciwstawne Białej Królowej – dobro, miłość, solidarność ludzką – mówił prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, gość Polskiego Radia. – Wszystko w tej opowieści ma odniesienia symboliczne, jest to opowieść o walce dobra ze złem, o tym, że zło odradza się samo, a dobro wymaga poświęceń – wyjaśniał.
Autor "Opowieści z Narnii” był nie tylko pisarzem, ale również filozofem-eseistą, historykiem i teologiem. Przekaz w książce o Narnii jest nauką, że w każdym jest pierwiastek zła, ale najważniejsze jest wiedzieć, gdzie ukryte jest dobro, w którą stronę należy zmierzać, aby do niego dotrzeć.
- To dobro zostało nazwane Aslanem. Ma ono wyraźne korzenie chrześcijańskie, to jest dobro uosobione w Bogu-Ojcu i w Bogu-Chrystusie jednocześnie. Lew Aslan jest postacią przerażającą i groźną, ale jednocześnie łagodną i ciepłą. Aslan nie daje się oswoić, nie daje się sprowadzić do poziomu świata dzieci, jest wyraźnie z innego świata – mówił prof. Grzegorz Leszczyński.
Bohaterowie nic o nim nie wiedzą. Tak jak Bóg chodzi własnymi drogami. Wiedzą jednak, że każde jego pojawienie jest znakiem zwycięstwa dobra. Aslan nie czaruje, tylko prowokuje dobro, które tkwi w człowieku.
C.S. Lewis pochodził z rodziny anglikańskiej. Urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście w Irlandii. Jako 19-latek wziął udział w I wojnie światowej na francuskim froncie. Po tych przeżyciach zadeklarował się jako ateista. Dopiero później, już po studiach na uniwersytecie oksfordzkim, jako profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge, zaczął wracać do chrześcijaństwa i Kościoła anglikańskiego.
W Oksfordzie należał do nieformalnej grupy dyskusyjnej, z którą związany był m.in. jego przyjaciel J. R. R. Tolkien. Oprócz rozmów o roli literatury, wspierania wzajemnych literackich zamierzeń (C.S Lewis jako pierwszy przeczytał "Hobbita” Tolkiena), panowie dyskutowali o religii.
- U podstawy tej baśni jest chrześcijańskie myślenie o świecie, ale ma ono przesłanie uniwersalne. Jest napisana tak finezyjnie, że każdy odnajduje w niej treści na miarę swoich poszukiwań i na miarę własnego światopoglądu. Mamy tu walkę dobra ze złem, spełnia się dobra i spełnienie się człowieka – podkreślił prof. Leszczyński.

Posłuchaj archiwalnych audycji BBC, w których mowa jest o rodzinnym domu pisarza, szkole z sadystycznym dyrektorem, przeżyciach Lewis'a na froncie I wojny światowej, odrzuceniu wiary i powrocie do niej. Dowiedz się o pracy pisarza na uniwersytecie oraz o tym, co myślał o faszyzmie i komunizmie. Posłuchaj, dlaczego pisarz stronił od kobiet i w kim się zakochał.

im

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hobbitów wymyślił John Ronald Tolkien

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 07:00
Powieściami Johna Ronalda Tolkiena zaczytuje się cały świat. Filmy, które powstały na bazie jego książek biją rekordy popularności.
rozwiń zwiń