Historia

Szwedzi w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 00:00
28 lipca 1656 roku rozpoczęła się bitwa o Warszawę. Było to, pod względem liczby walczących wojsk, największe starcie w historii wojen polsko - szwedzkich.

Bitwa rozegrała się w dniach od 28 do 30 lipca 1656 roku, w czasie Potopu szwedzkiego. Polską armią dowodził król Jan Kazimierz, szwedzką - król Karol Gustaw.
Wojska polsko-litewskie liczące 24 tysiące regularnych żołnierzy oraz 10 tysięcy pospolitego ruszenia i wspierane przez 2 tysiące Tatarów stoczyły trzydniową bitwę z armią szwedzko-brandenburską, liczącą około 19. tysięcy regularnych żołnierzy. Dużą rolę w pierwszej fazie bitwy odegrała polska husaria.
Bitwę wygrali Szwedzi i Brandenburczycy, jednak armia polsko-litewska nie została rozbita i zdołała w porę wycofać się na drugi brzeg Wisły, tracąc jedynie niewielką część swojej artylerii. Bitwa o Warszawę pokazała, jak niebezpieczny był dla Polski sojusz szwedzko-brandenburski, który odebrał nadzieje na szybkie zakończenie wojny. Zwycięstwo, poza zajęciem Warszawy i Radomia niewiele dało Karolowi Gustawowi, który pomimo sojuszu z Brandenburgią, nie był w stanie zapanować nad wzburzonym krajem. Potop szwedzki, czyli najazd na Polskę rozpoczęty w 1655 roku, zakończył pokój w Oliwie, zawarty w 1660 roku.

Zobacz więcej na temat: Warszawa POLSKA
Czytaj także

Jak Piekarski na mękach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 09:38
Ręka podniesiona na króla została odcięta, ale wcześniej zgodnie z instrukcją miała być "dobrze przepalona".
rozwiń zwiń