Historia

Bałkańskie upiory

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 06:00
Pod koniec lat 80. Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze.

Wydawnictwo Czarne i dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję wokół książki "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" Roberta D. Kaplana.

Kiedy pod koniec lat 80. amerykański dziennikarz Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony – zarówno przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, jak i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia. Obraz, który przedstawia Kaplan, nie napawa optymizmem. W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć...

Spotkanie odbędzie się 10 marca (środa) o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ulicy Karowej 20. Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk ("Polityka"), a wystąpią w niej prof. Marcin Król (historyk idei, UW) i Adam Balcer (ekspert demosEUROPA). Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu Posterunek graniczny Rajko Grlicia. Wstęp wolny.

Czytaj więcej