X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Akcesja Albanii i Macedonii Płn. do Unii Europejskiej. Jest stanowisko V4

17.10.2019 12:29
Premierzy Grupy Wyszehradzkiej apelują o zgodę Unii Europejskiej na rozpoczęcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wysłali w tej sprawie list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Audio
  • Apel premierów Grupy Wyszehradzkiej o zgodę UE na rozpoczęcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Skopje - stolica Macedonii Północnej
Skopje - stolica Macedonii PółnocnejShutterstock/saiko3p

W liście, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, premierzy Wyszehradu wezwali do pogłębionej dyskusji na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie w Brukseli i do zmiany negatywnej decyzji.

We wtorek, z powodu weta Francji, unijni ministrowie do spraw europejskich, nie dali zielonego światła dla negocjacji i przekazali sprawę na rozpoczynający się jutro szczyt w Brukseli.

W liście do szefa Rady premierzy nawiązali do ministerialnego spotkania, zobowiązań Unii i oczekiwań dotyczących rozpoczęcia negocjacji. "Ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu tak się nie stało" - podkreślili premierzy. Przypomnieli, że Komisja Europejska potwierdziła dobre przygotowanie Macedonii Północnej i Albanii, że te kraje przeprowadziły reformy i poprawiły relacje z sąsiadami. Dodali, że rozpoczęcie rokowań to tylko pierwszy krok na drodze długich i bardzo wymagających negocjacji.

Premierzy zwrócili też uwagę na konieczność zadbania o interesy Unii Europejskiej w świecie. "Dalsze opóźnianie pozytywnej decyzji doprowadzi do pogorszenia stabilności w regionie i znacznie ograniczy nasze możliwości odgrywania kluczowej roli w sąsiedztwie. To jest sprzeczne z naszymi interesami" - czytamy w liście premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

"Musimy zdać sobie sprawę z tego, o co toczy się gra" - napisali szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślili, że decyzja, która zostanie podjęta w tym tygodniu, w sposób nieodwracalny wpłynie na wiarygodność Unii w regionie i - co najważniejsze - będzie miała poważne i długotrwałe konsekwencje dla stabilności i bezpieczeństwa samej Europy.

"To jest moment na geopolityczne działanie" - podkreślili premierzy.

IAR/dad