Redakcja Polska

List prezydentów Polski i Litwy z okazji stulecia urodzin papieża Jana Pawła II

17.05.2020 11:58
Wspólny list z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wystosowali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. "My, Polacy i Litwini, przywiązujemy do postaci św. Jana Pawła II ogromne znaczenie. Jest dla nas symbolem, świadkiem historii, ale także uznajemy w nim współtwórcę wolności naszego regionu" - czytamy w liście.  
Audio
  • Profesor Paweł Skibiński na antenie Polskiego Radia 24 przypomniał, że pontyfikat Jana Pawła II był bardzo intensywny (IAR)
Папа Іван Павло ІІShutterstock.com /giulio napolitano

"Jego pierwsza podróż apostolska do Polski, wraz ze dźwięcznymi słowami - Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi - miała wpływ nie tylko na Polskę, ale i na litewskie dążenie do wolności. Rozpoczęła proces, który doprowadził do upadku komunizmu i odzyskania niepodległości." - napisali przywódcy państw.

Prezydenci przypomnieli, że jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła żywo interesował się biegiem wydarzeń na Litwie, czytał wychodzącą wówczas w podziemiu w ZSRR „Kronikę Kościoła Katolickiego na Litwie”. Później papież Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym Kowna, a następnie arcybiskupem metropolitą kowieńskim, odważnego inicjatora i redaktora „Kroniki”, o. Sigitasa Tamkevičiusa SJ.

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda piszą, że podróż apostolska Jana Pawła II we wrześniu 1993 r., pierwsza w dziejach Litwy wizyta Papieża, stała się dla odbudowującej swoją niepodległość Litwy wielkim moralnym i dyplomatycznym wsparciem. Papież modlił się na Cmentarzu Antokolskim przy mogiłach nowych litewskich bohaterów - ofiar sowieckiej agresji ze stycznia 1991 roku. Odwiedził wszystkie najważniejsze miejsca - źródła duchowej siły Litwinów.

Prezydenci podkreślają, że w trakcie tamtej wizyty papież sformułował tezy programu do budowania dobrosąsiedzkiej przyszłości dla Polaków i Litwinów, dwóch chrześcijańskich narodów tak sobie bliskich, połączonych więzami sąsiedztwa, przyjaźni i braterstwa. "Pamiętamy te słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane wówczas w Wilnie: „Polacy i Litwini są powołani do współpracy i przede wszystkim do słuchania siebie nawzajem, aby dzięki temu wzrastała w nich jedna wiara, ta sama nadzieja i wszystko jednocząca miłość”. " - napisali.

"Jesteśmy głęboko przekonani, że Święty Jan Paweł II zawsze wspiera nasze narody, a w tych dniach pandemii, gdyby mógł, powtórzyłby nam swe wezwanie z 22 października 1978 roku „Nie lękajcie się”. - podkreślili prezydenci Polski i Litwy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Litwa

Prestiżowy ranking państw, w których warto inwestować. Polska na podium

16.05.2020 15:50
"The CEO Magazine" opublikował zestawienie 10 najlepszych państw do inwestowania. Polska zajęła w tym zestawieniu wysokie trzecie miejsce, a naszą gospodarkę wyprzedziły tylko Singapur i Wielka Brytania. - Pomimo wyzwań ekonomicznych wynikających z COVID-19 niektóre kraje wyróżniają się, jako obiecujące dla inwestorów - skomentowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Polskie Radio na setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II

17.05.2020 10:44
18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła Drugiego. Z tej okazji Polskie Radio w ten weekend i poniedziałek zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji pełnych wspomnień o Ojcu Świętym.

Prezydent o Janie Pawle II: papież wolności i solidarności

17.05.2020 14:55
"Czerpiąc z papieskiego przesłania, wielomilionowy, oddolny ruch społeczny przybrał nazwę »Solidarność«, a za swoje motto obrał hasło »nie ma wolności bez solidarności«" - przypomniał prezydent Andrzej Duda w tekście na łamach rzymskiego dziennika "Il Messaggero" opublikowanym w przeddzień setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.