X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jacek Czaputowicz dla hiszpańskiej prasy: polski rząd chce silnej UE

12.07.2020 13:24
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie z madryckim dziennikiem "ABC" powiedział, że Polska opowiada się za silną Unią Europejską, "zdolną do szybkiego reagowania na współczesne wyzwania", w tym m.in. na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczPAP/EPA/Luca Piergiovanni

Przypominając w rozmowie opublikowanej na łamach niedzielnego wydania "ABC", że polskie społeczeństwo należy według sondaży do najbardziej prounijnych na Starym Kontynencie, szef resortu spraw zagranicznych wskazał, że takie nastawienie nie odbiera Polakom prawa do krytycznych uwag w niektórych kwestiach europejskich.

"Uważamy, że UE powinna być bliższa obywatelom i dlatego należy wzmocnić rolę parlamentów narodowych. Popieramy też wspólny rynek oraz ambitny unijny budżet" - powiedział.

Polska oczekuje ambitnego planu

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył też, że Polska oczekuje, iż władze unijne przyjmą szybko "ambitny plan" odbudowy UE po kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa. Zaznaczył jednak, że taki program nie może osłabiać unijnej polityki rolnictwa oraz polityki spójności.

Wskazał, że w ramach działań podejmowanych przy wychodzeniu z kryzysu Unia nie może zapomnieć o swoich najbiedniejszych krajach członkowskich, "które nie mają wystarczających środków", by przezwyciężyć trudności. Zastrzegł, że Polska nie zgadza się na to, by walka z kryzysem odbywała się kosztem najsłabszych członków UE.

Czaputowicz przypomniał, że Polska dzięki szybkiemu wprowadzeniu restrykcji przeciwko epidemii oraz podejmowaniu działań służących ochronie gospodarki przed kryzysem powinna mieć w 2020 r. najmniejszy spadek PKB wśród członków UE. Takie prognozy przedstawił zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Komisja Europejska - podkreślił.

Kwestie bezpieczeństwa i obronności

Szef polskiej dyplomacji odpowiedział też na pytania dotyczące bezpieczeństwa i obronności. Zaznaczył, że Polsce zależy na bezpieczeństwie UE, jej bliskich relacjach z NATO oraz na utrzymaniu strategicznych więzi transatlantyckich z USA.

Wskazał, że dążenie Warszawy do zapewnienia większej obecności wojsk amerykańskich przysłuży się też bezpieczeństwu całej Unii Europejskiej.

W ocenie Czaputowicza Sojusz Atlantycki powinien pozostać "wojskową strukturą operacyjną", która koordynuje obronę państw członkowskich w sposób skuteczny. "Dlatego opowiadamy się za tym, by europejscy sojusznicy podnosili wydatki na obronę" - dodał.

Rosja zagrożeniem dla Polski?

W odpowiedzi na pytanie czy Rosja stanowi zagrożenie dla Polski szef MSZ wskazał, że Kreml prowadzi działania destabilizacyjne w wielu państwach świata.

"Rosja nie szanuje prawa międzynarodowego: zajęła nielegalnie Krym, wciąż prowadzi konflikt na wschodzie Ukrainy, ingeruje w demokratyczne procesy w innych państwach, organizuje kampanie dezinformacyjne, służące oczernianiu członków Unii Europejskiej" - argumentował polski minister. 

PAP/dad