X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Viktor Orban: w interesie Węgier bezpośrednie połączenia z Polską

19.02.2021 13:11
Premier Victor Orban powiedział, że podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską na możliwie jak najwięcej sposobów. W wywiadzie dla Radia Kossuth podkreślił, że do tego potrzebne są autostrady, "ponieważ Węgrzy powinni mieć dostęp do 40- milionowego polskiego rynku, podobnie jak Polacy powinni mieć dostęp do rynku węgierskiego i Bałkanów”.
Szczyt Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości przekazania zbroi młodzieńczej Zygmunta II Augusta
Szczyt Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości przekazania zbroi młodzieńczej Zygmunta II AugustaPAP/Art Service 2

Victor Orban, nawiązując do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, mówił, że szczyt w Krakowie z okazji 30-lecia V4 był bardzo udany. Dodał, że nikt nie może podważać roli krajów V4. - Jest tu siła, dynamizm, mówimy o lokomotywie gospodarki europejskiej. Europa zachodnia przez stulecia mogła czuć się bezpieczna, ponieważ my i Polacy broniliśmy Europy. Sytuacja się zmieniła, ponieważ Zachód wpuścił migrantów. Mądry polityk europejski ma świadomość, że wiele zależy od tego, w jaki sposób państwa V4 bronią Europy Zachodniej - mówił premier Victor Orban.

Krakowski szczyt V4

W środę w Krakowie na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE spotkali się premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Węgier Viktor Orban i Słowacji Igor Matovicz. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podczas szczytu szefowie rządów podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. W dokumencie opowiedzieli się za wzajemną współpracą przy projektach cyfrowych. Zapowiedzieli też m.in. wspólną pracę w celu zabezpieczenia funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty cyfrowe V4.

Środowy szczyt skomentował późnym wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy #V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć i jakie wnioski z tej 30-letniej współpracy płyną na przyszłość" - napisał.

"Ależ to był dzień! Widowiskowe świętowanie rocznicy #30lecieV4 w Krakowie na Wawelu, w historycznej aurze i w centrum kongresowym ICE z dyskusją o agendzie cyfrowej, nowoczesnych technologiach i sektorze gamingu. Grupa #V4 ma przed sobą świetlaną przyszłość! #GenerationV4" - dodał wiceszef MSZ w kolejnym wpisie.

Grupa V4

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

IAR/dad